Jak czyścić korony zębowe?


Jak czyścić korony zębowe?

Korony zakładane na zęby to pewnego rodzaju nakładki, które mocuje się na oszlifowanych naturalnych zębach, bądź implantach. Z wyglądu przypominają oryginalne uzębienie. Stosowane są one, głównie, w przypadku złamania, ukruszenia, znacznego uszkodzenia, bądź braku zęba. Czasem pacjenci decydują się na korony w celu zmiany kształtu i koloru uzębienia – a więc z powodów estetycznych. Warto zastanowić się, jak je założyć? Jakie są dostępne na rynku rodzaje, oraz jak czyścić korony zębowe?

Korony zębowe – jak się zakłada?

Na wstępie warto podkreślić, iż korny zębowe zakładają protetycy dentystyczni i zajmuje to kilka wizyt w gabinecie. Najpierw, należy dokładnie oszlifować ząb, by zmniejszyć go i, tym samym, zrobić miejsce na zamontowanie korony. Następnie, lekarz pobiera wycisk silikonowy szczęki pacjenta, by później przekazać ją do pracowni protetycznej, wykonującej odpowiednią koronę. Dentysta zabezpiecza ząb koroną tymczasową. Dzięki temu, oszlifowany ząb staje się zabezpieczony przez czynnikami zewnętrznymi, a pacjent może bez skrępowania się uśmiechać. Na tej samej wizycie dobierany jest również odpowiedni kolor korony. gdy korona zostanie wykonana, można ją założyć na oszlifowany ząb.

Stomatolog najpierw przymierza gotowy wyrób, ocenia, czy jest prawidłowo wykonany, dopasowany. Pacjent także ocenia wrażenia, czy czuje się on komfortowo. Jeśli wszystkie te warunki zostają wypełnione, a korona spełnia oczekiwania pacjenta, można zamontować ją na stałe. Wykonuje się to cementując ją na zębie filarowym, a wraz z tym krokiem leczenie zostaje zakończone. Całość odbywa się podczas 2-3 wizyt u lekarza stomatologa. Warto podkreślić też, iż całe leczenie jest bezbolesne dla pacjenta.

Korony zębowe – rodzaje

Istnieje kilka, najbardziej popularnych rodzajów koron. Różnią się one, przede wszystkim, trwałością oraz, oczywiście, ceną.

  • Korony kompozytowe – są najtańsze, ale jednocześnie nie są zbyt trwałym rozwiązaniem. Dlatego też, często uznawane są za tymczasowe. Materiał, z którego są wykonane nie jest najtrwalszy, a także estetyka wykonania może pozostawiać wiele do życzenia.
  • Korony pełnoceramiczne – to rozwiązanie jest bardzo estetyczne, korony można dobrać właściwie idealnie do koloru naturalnego uzębienia pacjenta. Materiał, z jakiego są wykonane nie wywołuje reakcji alergicznych. Są one bardzo twarde, mogą więc ścierać zęby.
  • Korony porcelanowe – Są bardzo twarde i wytrzymałe, a przy tym wyglądają niezwykle estetycznie. Ich kolor dostosowuje się do naturalnych zębów. Jednym z ich wariantów, jest korona porcelanowa na stopie metalu. Jej zaletą jest duża elastyczność, przez co rzadziej pęka, może jednak powodować reakcje uczuleniowe.
  • Korony cyrkonowe – wykonane na podbudowie z tlenku cyrkonu licowanym bardzo cienką warstwą porcelany. Są bardzo trwałe i twarde, a jednocześnie elastyczne, nie powodują alergii.

Które korony wybrać? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór uzależniony jest od wielu różnych okoliczności. Każde z rozwiązań trzeba dokładnie uzgodnić ze swoim lekarzem. Jeśli jednak wybierzemy już odpowiedni produkt, warto zastanowić się, jak czyścić korony zębowe.

Jak dbać o korony na zębach?

Zapewne, wielu posiadaczy koron zębowych ucieszy fakt, iż ich higiena nie różni się znacząco od higieny naturalnych zębów. Zatem, jak czyścić korony zębowe? Przede wszystkim, porządnie je myć, przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepsze będą szczoteczki o miękkim, bądź średnim włosiu, możemy używać zarówno szczoteczek tradycyjnych, jak i elektrycznych. Najbardziej skuteczny będzie ruch obrotowo-wymiatający, przesuwając szczoteczkę po dziąsłach i koronach zębów.

Nie wolno zapominać o czyszczeniu dziąseł i przestrzeni międzyzębowej. Tu najlepiej sprawdzi się nić dentystyczna lub irygator wodny. Ważne też, by w pielęgnacji używać płynu do płukania jamy ustnej. W przypadku koron zębowych, najlepiej jest wybrać płyn bez alkoholu w składzie. Regularne wizyty u lekarza stomatologa pomogą w zachowaniu w jak najlepszym stanie koron. Zatem, jak czyścić korony zębowe? Odpowiedź jest banalnie prosta: tak samo, jak naturalne zęby. Nie ma podstaw, by zachowywać się wobec koron inaczej, niż wobec naszych zębów. Jedyną różnicą jest fakt, iż koron zębowych nie można wybielić.

Ile kosztują korony zębowe?

Odpowiedź na to pytanie, wbrew pozorom, jest bardzo skomplikowana. Koszt założenia koron zależny jest bowiem od wielu różnych czynników. Pierwszym kryterium są materiały, z jakiego są wykonane dane korony. Dla przykłady, uzupełnienia pełnoceramiczne to koszt od 1000 do 1200 złotych za zęba. Oczywiście to dość drogie rozwiązanie, korony wykonane z innych materiałów będą trochę tańsze. Cena zależy też od ilości zębów, które mają zostać zrekonstruowane. Warto dodać, iż, niestety, nie jest ona refundowana przez NFZ.

Korony zębowe mogą być wykonane z różnych, bardziej lub niej trwałych materiałów. Ich wybór zależy od ceny, jaką zapłacimy za ich wykonanie w gabinecie dentystycznym. Jak czyścić korony zębowe? Niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzemy, należy dbać o higienę jamy ustnej tak samo, jak dbamy o nią w normalnej sytuacji.