Zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego


Podcięcie wędzidełka to często wykonywany zabieg, szczególnie u dzieci. Jakie są wskazania do tego zabiegu? Czy istnieje alternatywa? W jakiej sytuacji dziecko musi poddać się ingerencji chirurgicznej?

Podcięcie wędzidełka – przebieg zabiegu

Wędzidełko językowe to inaczej błonka, fałd tkanki łącznej. Łączy ono dolną powierzchnię języka oraz dno jamy ustnej. Podcinanie wędzidełka to zabieg z zakresu nowoczesnej chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowej. Jest to zabieg mało inwazyjny, który u zdecydowanej większości pacjentów nie spowoduje żadnych skutków ubocznych, a znacząco poprawi komfort życia. Wędzidełko podjęzykowe to nie jedyne wędzidełko, jakie znajduje się w jamie ustnej. Według literatury fachowej, w jamie ustnej znajduje się aż 5 wędzidełek. Zasadniczo wyróżnia się wędzidełko podwargowe – górne i dolne, językowe – jedno, lecz ma trzy przyczepy oraz wędzidełko policzkowe – w obu policzkach. Skrócone wędzidełko podjęzykowe powoduje szereg negatywnych konsekwencji i powinno zostać naprawione podczas ingerencji chirurgicznej. Zabieg może być wykonany metodą laserową lub tradycyjną. Interesującą kwestią jest także sposób znieczulenia. W większości przypadków lekarz decyduje o podaniu znieczulenia miejscowego. Znieczulenie ogólne, czyli zabieg w uśpieniu, w tak zwanej narkozie, stosuje się dla przypadków szczególnie trudnych lub kiedy wędzidełko podcinane jest przy okazji innego zabiegu, na przykład wycięcia migdałków. Współczesna medycyna dba o komfort pacjentów, dlatego absolutnie nie może być zgody na jakikolwiek zabieg bez uprzedniego podania środka znieczulającego. Wybór środka powinien być skonsultowany z pacjentem lub, w przypadku dziecka, z jego opiekunem prawnym. Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut. Po podaniu znieczulenia pacjent nie odczuwa już bólu.

Podcięcie wędzidełka – wskazania – musisz to wiedzieć!

Zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego wykonuje się wyłącznie ze wskazań medycznych. Jakie to wskazania? Na pewno trzeba poważnie rozważyć wykonanie zabiegu, jeśli wędzidełko jest skrócone. Pozostawienie wędzidełka w tym stanie zaburzy poprawny sposób poruszania językiem, powodując w konsekwencji mnóstwo problemów ze zdrowiem. Najwcześniej zauważa się problemy związane z karmieniem. Dziecko ze skróconym wędzidełkiem nie potrafi ssać piesi w prawidłowy sposób. U starszych dzieci problemy te nie ustępują, wręcz przeciwnie. Kiedy do diety wprowadza się pokarmy stałe, problem pogłębia się. Pojawiają się też kłopoty natury logopedycznej, wady wymowy, seplenienie, trudności z wypowiedzeniem poszczególnych głosek. Dziecko z takim problemem jest również narażone na rozwinięcie wad zgryzu oraz próchnicy. Lekarzem, który zajmuje się zdrowiem dzieci, jest pediatra. To właśnie lekarz tej specjalności powinien jako pierwszy zauważyć problem i skierować dziecko do logopedy, który potwierdzi, że problem rzeczywiście istnieje. Czasem specjaliści próbują odstąpić od zabiegu i proponują metody mniej inwazyjne, masaż, różnego rodzaju ćwiczenia. Ich skuteczność nie jest jednak wysoka i prędzej czy później zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego musi wyć wykonany. Zdaniem ekspertów, im wcześniej, tym lepiej. Co ciekawe, jeśli u kogoś nie wykonano tego zabiegu w wieku dziecięcym, nie wszystko stracone. Można w każdej chwili skonsultować się ze specjalistą i nadrobić stracony czas. Zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego daje szansę na uniknięcie wielu problemów ze zdrowiem, z różnych dziedzin, różnych obszarów.

Podcięcie wędzidełka – przeciwwskazania, czyli kiedy lekarz nie może wykonać zabiegu

Zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego jest zabiegiem stosunkowo prostym i powszechnie wykonywanym w Polsce i za granicą. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które trzeba wziąć pod uwagę. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Zaburzenia krzepliwości krwi u pacjenta zawsze powinny zaniepokoić lekarza, który decyduje się na ingerencję chirurgiczną. Przebieg zabiegu u takiego pacjenta może się skomplikować. Czy zaburzenia krzepliwości krwi dyskwalifikują pacjenta? Nie. Zabieg podcięcia wędzidełka podjęzykowego można wykonać również w takiej sytuacji, jednak trzeba wcześniej podać odpowiednie leki i bardziej uważnie monitorować stan pacjenta. Przeciwwskazaniem do zabiegu są infekcje, szczególnie infekcje górnych dróg oddechowych. Nie powinno się przeprowadzać operacji, jeśli pacjent jest chory, ma gorączkę, jest osłabiony. Wykonanie zabiegu to nie koniec drogi do zdrowia, lecz jeden z jej etapów. Później przychodzi czas na pracę rodziców i pacjenta. Trzeba stymulować miejsce po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się zrostów. Jeśli jednak, pomimo starań, zrosty się pojawią, zabieg trzeba będzie powtórzyć. Kiedy? O tym zdecyduje zespół lekarzy. Każdy pacjent jest inny, ma inną historię medyczną. Po nacięciu laserowym rana goi się szybciej, co może być bardzo korzystne, jednak daje mniej czasu na stymulowanie miejsca zabiegu, co może mieć wpływ na pojawienie się zrostów. Nie brakuje jednak zwolenników metody laserowej, jako metody najbardziej nowoczesnej.

Kategorie