Płytka nazębna to lepki, bezbarwny film, który zawiera bakterie. Powstaje on w sposób naturalny na powierzchni zębów, a zwłaszcza wzdłuż linii dziąseł w ciągu czterech do dwunastu godzin po szczotkowaniu. Warto zaznaczyć, że cukry zawarte w żywności oraz napojach łączą się z bakteriami płytki nazębnej, co powoduje wyzwalanie się kwasów. Atakują one oraz niszczą szkliwo, co z kolei powoduje powstanie wszelkich ubytków. Wiele osób zastanawia się, czym jest płytka bakteryjna na zębach. Trzeba wiedzieć, że bakterie znajdujące się w niej mogą być przyczyną zapalenia dziąseł.
Co to jest płytka nazębna?
Wiele osób zastanawia się, czym jest płytka bakteryjna na zębach. Okazuje się, że mowa tutaj o lepkiej oraz bezbarwnej warstwie bakterii oraz węglowodanów, które stale tworzą się na zębach i są podstawową przyczyną ubytków próchnicowych, a ponadto chorób dziąseł. Warto wiedzieć, że płytka bakteryjna powinna być codzienne usuwana. W innym przypadku może ulec mineralizacji i przekształcić się w kamień nazębny. Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić, czy pojawiła się płytka nazębna. Otóż pojawia się ona u każdego osoby, ponieważ w jamie ustnej ciągle gromadzą się wszelkie bakterie.
Rozwijają się one dzięki cząsteczkom zawartym w ślinie. Trzeba wiedzieć o tym, że płytka nazębna prowadzi do ubytków w tkance zęba, gdyż powstałe w niej kwasy po posiłku atakują uzębienie. Skutkiem takich częstych ataków jest uszkodzenie szkliwa i powstanie wszelkich ubytków. Co więcej, nieusuwana płytka bakteryjna może podrażniać dziąsła wokół zębów. Przez to jest przyczyną stanu zapalnego dziąseł i chorób przyzębia. Mogą też pojawić się przez nią braki zębowe.
Co to jest płytka bakteryjna?
Warto zauważyć, że płytka bakteryjna, która zwana jest też płytką nazębna bądź osadem, to lepki oraz miękki nalot. Odkłada się on na zębach w sposób stały. Płytka bakteryjna wytwarza się na zębach już po 4-13 godzinach od ostatniego szczotkowania. Trzeba zauważyć, że osad nazębny może przybierać wszelaki odcienie i jest zależny między innymi od diety. W przypadku ludzi spożywających spore ilości kawy oraz herbaty bądź palących wyroby tytoniowe, płytka bakteryjna przybiera odcień jasnożółty aż po brązowy. Istotne jest to, że w zależności od jej umiejscowienia można wyróżnić płytkę nazębną naddziąsłową, która osadza się na powierzchniach między zębami, wzdłuż linii dziąseł, a ponadto w bruzdach zębów.
Płytka bakteryjna na zębach powinna być regularnie usuwana. Okazuje się, że osad nazębny początkowo składa się z glikoprotein oraz innych substancji, które znajdują się w ludzkiej ślinie. Z czasem, zaczynają osiedlać się w nim bakterie próchnicotwórcze, które w dojrzałym stadium płytki nazębnej stanowią jej 60-83 proc. Natomiast reszta płytki bakteryjnej to tak zwana matryca złożona z glikoprotein otrzymanych ze śliny, polisacharydów stanowiących wynik metabolizmu bakterii, a także wapnia i fosforu. Nie można też zapomnieć o leukocytach, a także złuszczonych komórkach nabłonkach.
Trzeba wiedzieć, że w nieusuwanej płytce bakteryjnej po kilkudziesięciu godzinach rozpoczyna się proces odkładania soli mineralnych ze ślin, co jest niekorzystne dla stanu jamy ustnej. W tym przypadku płytka bakteryjna przekształca się w tak zwany kamień nazębny. Wtedy jedynym ratunkiem jest już tylko wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Domowe sposoby na osad nazębny
Warto wiedzieć, że kamień nazębny stanowi mieszaninę resztek pokarmu, które pozostają w jamie ustnej człowieka. Do tego mowa tu o solach mineralnych oraz bakteriach. Okazuje się, że nie zawsze usunięcie kamienia nazębnego związane jest z wymogiem wizyty u stomatologa. Istnieją też domowe sposoby na usunięcie kamienia z zębów. Warto wiedzieć, że używa się do tego naturalnych produktów, które powszechnie dostępne są w domach. Świetnym sposobem na pozbycie się osadu nazębnego jest ocet jabłkowy. Posiada on właściwości przeciwpróchnicze, a dodatkowo zabezpiecza zęby przeciw osadzaniu się na nich kamienia. Co więcej, działa odkażająco oraz chroni dziąsła przed wszelakimi chorobami.
Metoda stosowania octu jabłkowego jest bardzo prosta. Raz na 7 dni trzeba nanieść na szczoteczkę do zębów trzy krople octu oraz przetrzeć nią dokładnie zęby. Okazuje się, że regularne szczotkowanie oraz nitkowanie zębów jest najskuteczniejszym narzędziem w zwalczaniu płytki nazębnej. Jeżeli natomiast płytka nazębna nie jest usuwana w wyniku regularnego szczotkowania zębów, utwardza się na powierzchni zębów, a przez to pojawia się kamień nazębny.
Płytka bakteryjna na zębach powinna być usuwana. Kamień nazębny to twardy, skamieniały osad prowadzący do powstawania wszelakich przebarwień powierzchniowych. Tworzy się wtedy, kiedy pozostałości płytki nazębnej na powierzchni zęba wchodzą w reakcję z minerałami, które zawarte są w ślinie. Tylko stomatolog może usunąć kamień nazębny, lecz regularne oraz dokładne szczotkowanie zębów skutecznie zapobiega się odkładaniu kamienia nazębnego. Płytka bakteryjna na zębach może powodować wiele schorzeń w jamie ustnej.