Higiena jamy ustnej u noworodka


Każdy człowiek wie, że niezwykle ważna jest higiena jamy ustnej u noworodka. Należy pamiętać, że już od pierwszych dni życia malucha warto o nią zadbać. Właściwie od pierwszego zęba może pojawić się próchnica, która rozprzestrzenia się niezwykle szybko. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u noworodka.

Higiena jamy ustnej noworodka – jak powinna wyglądać?

Należy pamiętać, że próchnica skutkuje bardzo przykrymi konsekwencjami, dlatego lepiej po prostu jej zapobiegać. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele akcesoriów oraz produktów, które pomagają dbać o ząbki dziecka. Warto mieć świadomość, że już w okolicach 3. miesiąca ciąży tworzą się zawiązki zębów mlecznych. Właśnie z tego powodu już od początku należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Zdarzają się nawet przypadki, że noworodek ma już wyrżnięte zęby. Należy delikatnie czyścić dziąsła, jeśli dziecko nie posiada jeszcze widocznych zębów. Warto to robić codziennie, a najlepiej po każdym karmieniu.

Wystarczy tak naprawdę delikatnie przecierać dziąsła wacikiem nasączonym przegotowaną wodą. Trzeba wspomnieć, że aż do wyrżnięcia się pierwszych ząbków powinna być utrzymywana tego typu higiena jamy ustnej u dzieci. Warto mieć świadomość, że takie postępowanie jest bardzo ważne. Dzieci z reguły naśladują zachowanie swoich rodziców, więc należy dać im dobry przykład. Mleko modyfikowane oraz mleko matki zawiera cukry, które przyczyniają się do powstawania zmian próchnicowych. Prowadzą również do występowania białych pleśniawek, które przypominają zaschnięty pokarm w obrębie śluzówki. Należy pamiętać, że pleśniawki mają grzybicze podłoże.

Grzyby są mikroorganizmami, które w obecności cukrów namnażają się bardzo szybko. Właśnie dlatego warto zadbać o higienę jamy ustnej noworodka, żeby uniknąć wielu przykrych objawów oraz nieobecności. Niezbędna jest również wizyta u stomatologa w pierwszych miesiącach życia.

Gdy wyjdą pierwsze zęby …

Najlepiej wybierać sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy cieszą się pozytywną opinią i od dłuższego czasu działają na rynku. Dentysta podpowie, kiedy rozpocząć stosowanie pasy do zębów dla dzieci. Z reguły u dziecka między 5 a 11 miesiącem życia zaczynają wyżynać się zęby mleczne. Właśnie dlatego warto kupić pastę chroniącą malucha przed próchnicą i wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. Wybór produktów do higieny jamy ustnej dla dzieci jest ogromny, więc każdy rodzic powinien znaleźć coś dopasowanego do swoich preferencji. Wielu rodziców zastanawia się, która pasta dla dzieci będzie najlepsza. Przede wszystkim maluch musi daną pastę tolerować, żeby chciał ją stosować.

Pasta nie może zaszkodzić niemowlęciu, a do tego musi spełniać zadanie ochrony przeciwpróchniczej. Warto również kierować się zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przy podjęciu decyzji o zakupie konkretnego produktu. Pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać fluor w stężeniu 1000 ppm. Ilość pasty o wielkości ziarnka ryżu należy nałożyć na szczoteczkę w przypadku dzieci nieumiejących wypluwać. Higiena jamy ustnej u noworodka musi uwzględniać wybór właściwej szczoteczki oraz płynu do płukania jamy ustnej. Stomatolodzy polecają szczoteczkę z miękkim, nylonowym włosiem o jak najmniejszych wymiarach.

Możesz też pomyśleć o zakupie szczoteczki do zębów z silikonu medycznego, jeśli twoje maleństwo nie pozwala na mycie zębów klasyczną szczoteczką z trzonkiem. Bardzo dobrze sprawdzi się także szczoteczka zakładana na palec. Ząbki należy czyścić ruchem wymiatającym po obu stronach. Niektórym rodzicom wydaje się, że zęby mleczne i tak wypadną, więc nie trzeba przywiązywać do nich dużej uwagi. Jest to jednak bardzo duży błąd, ponieważ próchnica z zębów mlecznych może bardzo łatwo przenieść się na zęby stałe.

Czym myć jamę ustną noworodka?

Higiena jamy ustnej u noworodka zależy przede wszystkim od rodziców. Jeśli rodzice będą dbali o regularne wizyty u dentysty to wszystko powinno być w porządku. Sytuacja będzie niebezpieczna, jeśli zęby stałe wyrżną się już z próchnicą ponad dziąsło. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że próchnica jest nazywana chorobą zakaźną. Pierwsza szczoteczka do zębów oraz pasta dla niemowląt powinny się pojawić wraz z pojawieniem się pierwszego zęba. Nie powinno się zbyt długo zwlekać, ponieważ można w ten sposób zaszkodzić swojemu dziecku. Nie tylko mycie zębów i dziąseł jest ważne.

Nie można zapominać o czyszczeniu języka, ponieważ to na nim zazwyczaj gromadzi się najwięcej bakterii. Już od najmłodszych lat warto wyrabiać ten nawyk i kupić maluchowi specjalny czyścik do języka. Wybór czyścików jest ogromny, więc z łatwością można znaleźć coś, co podpasuje twojemu dziecku. Po każdym posiłku trzeba czyścić jamę ustną, a już koniecznie trzeba robić to przed spaniem. Podczas snu skład śliny ulega zmianie, dlatego ślina nie oczyszcza już tak dobrze jamy ustnej i zębów. W trakcie zasypiania nie powinno się podawać maleństwu mleka do picia. Higiena jamy ustnej u noworodka powinna obejmować także domowe płukanki z rumianku. Rumianek ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, więc można go używać codziennie.