Rodzaje ubytków zębów


Rodzaje ubytków zębów

Ubytki w zębach mogą stać się problemem osób w każdym wieku. Są one zmianami spowodowanymi próchnicą, które wymagają jak najszybszego, specjalistycznego leczenia. Ubytki w zębach często są przyczyną bardzo silnego bólu. Jakie rodzaje ubytków zębów wyróżniamy? Jak wygląda ich prawidłowe leczenie?

Rodzaje ubytków zębów – z czym najczęściej zmagają się lekarze

Jednym z rodzajów ubytków zębów jest próchnica powierzchni gładkich. Zmiany próchnicze atakują w tym przypadku powierzchnię zębów. Zdaniem stomatologów jest to forma próchnicy o dość łagodnym przebiegu, której można przeciwdziałać na przykład poprzez stosowanie dobrej jakości past do zębów zawierających w swoim składzie fluor. Dobrą praktyką, gdy chcemy przeciwdziałać temu rodzajowi ubytków jest stosowanie nici dentystycznych.

U pacjentów w podeszłym wieku bardzo często występuje próchnica korzeni zębów. Ubytek ten jest spowodowany recesją dziąseł.

Jeszcze innym rodzajem ubytków zębowych jest próchnica w bruzdach i zagłębieniach. Schorzenie to jest spowodowane nieregularnym i niewłaściwym dbaniem o higienę zębów.

Problemem części osób jest próchnica nawracająca – w tym przypadku zmiany chorobowe rozwijają się wokół plomby i wypełnień. Po upływie pewnego czasu od leczenia plomby mogą tracić szczelność, co doprowadza do intensywnego rozwoju bakterii i tym samym do próchnicy wtórnej.

Wszystkie rodzaje ubytków zębów można wykryć podczas wizyty u stomatologa nawet wówczas, gdy znajdują się one w pierwszych fazach rozwoju. To wtedy mamy największe szanse na ich pełne wyleczenie.

Czynniki, które sprzyjają rozwojowi ubytków to między innymi nadmierne nagromadzenie kamienia nazębnego, chroniczna suchość w ustach (trzeba zdawać sobie sprawę, że nasza ślina posiada silne właściwości bakteriobójcze), stosowanie diety, która jest bogata w cukry proste (zawierająca duże ilości żywności wysokoprzetworzonej, słodzonych napojów, słonych przekąsek), zapominanie o regularnej higienie jamy ustnej, zwiększona podatność zębów na zabiegi demineralizacyjne

Leczenie ubytków próchnicowych

Niezależnie od tego jakie rodzaje ubytków zębów są naszym problemem, powinniśmy podjąć leczenie. Może ono przebiegać różne w zależności od tego w jakim stopniu zaawansowania jest nasza choroba. Rozległość występowania ubytków może pokazać badanie rentgenowskie.

W sytuacji, gdy zmiany próchnicze są jeszcze niewielkie, lekarz często podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu remineralizacji. Na miejsce dotknięte próchnicą nakłada się preparat zawierający fluor. Po kilku takich kuracjach próchnica może zostać zahamowana.

W sytuacji, gdy ubytki są większe, a zmiany dotarły do zębiny, jedynym rozwiązaniem jest mechaniczne usunięcie chorych tkanek. Zabieg ten jest nieprzyjemny i bolesny, gdyż lekarz nawierca ząb przy użyciu specjalnego wiertła. W przypadku odczuwania bardzo silnego bólu możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego. Bardzo ważne jest, żeby zmiana próchnicowa została usunięta dokładnie. Po przeprowadzeniu zabiegu ubytek uzupełniany jest przy pomocy specjalnego wypełnienia, które chroni przed przedostawaniem się drobnoustrojów chorobotwórczych do wnętrza zęba.

W zaawansowanych stadiach choroby jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. W przypadku dużych zniszczeń najczęściej podejmuje się decyzję o założeniu korony protetycznej.

Rodzaje wypełnień

Wybór konkretnych wypełnień jest uzależniony między innymi od tego czy pacjent cierpi na alergie, tego jakie rodzaje ubytków zębów występują, kosztów leczenia. Dość często stosowane są wypełnienia złote, które charakteryzują się dobrą trwałością (są w stanie spełniać swoją funkcję nawet przez dwadzieścia lat). Złote wypełnienia są dobrze przyswajane przez tkanki ludzkiego ciała, co sprawia, że rzadko dochodzi do ich odrzucenia. Do wad złota należy jego wysoka cena, a także to, że leczenie trwa bardzo długo (nie da się go zakończyć podczas jednej wizyty).

Innym pomysłem jest wypełnianie ubytków amalgamatami (są to stopy metali, w których znajduje się rtęć, jednak jest ona uwalniana w ilościach śladowych, dlatego nie stanowi zagrożenia dla zdrowia). Nie są one jednak odpowiednie dla osób zmagających się z chorobami nerek, dzieci i kobiet w ciąży. Ich niewątpliwą wadą jest ciemne zabarwienie, które sprawia, że są one bardzo widoczne.

Do wypełniania ubytków wykorzystywane są także wykonane z syntetycznych surowców żywice kompozytowe. Ich dużym atutem jest dostosowanie do naturalnego koloru zębów (z tego powodu są one często wykorzystywane do wypełnień zębów przednich). Są one odpowiednie do małych ubytków. Ich wadą jest dość szybkie zużywanie się, pękanie czy uleganie przebarwieniom.

Wypełnienia porcelanowe przygotowuje się na zlecenie w laboratoriach i mocuje przy użyciu cementu. Ich zaletą jest ładny, naturalny wygląd (można je dopasować do koloru zęba). Charakteryzują się również wysoką odpornością na przebarwienia. Osoba posiadająca takie wypełnienia nie musi rezygnować z kawy czy herbaty. Ich wadą jest natomiast wysoka cena – zbliżona co ceny wypełnień złotych.