Problem z nieświeżym oddechem


Problem z nieświeżym oddechem

Problem z nieświeżym oddechem dotyczy wielu osób. Jest on wyjątkowo nieprzyjemny i wprowadza wiele osób w zakłopotanie. Jak walczyć z nieświeżym oddechem, by pozbyć się przyczyny, a nie tylko zamaskować skutki dolegliwości?

Jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Pierwszym, podstawowym zadaniem osób, które mają problem z nieświeżym oddechem jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Chcąc zadbać o świeży oddech nie wystarczy mycie zębów po każdym posiłku. Koniecznie należy zacząć używać nici dentystycznej, przy pomocy której można usunąć resztki pokarmów, które utkną między zębami.

Warto również korzystać z płynów do jamy ustnej. Nie tylko odświeżą oddech, ale również zniszczą bakterie, które rozwijają się na języku.

Kolejnym krokiem są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta usunie kamień nazębny, który nie tylko może naruszyć zęby, doprowadzić do chorób przyzębia, ale również jest odpowiedzialny za nieświeży zapach z jamy ustnej.

Problem z nieświeżym oddechem mają również osoby, które stosują złą dietę. Spożywanie cebuli, czosnku czy pora wzmaga nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Tak samo działają potrawy, które są bardzo pikantne. Problemy mają również osoby, które spożywają niewielką ilość świeżych warzyw i owoców. Należy również unikać jadania dużej ilość potraw, które mają cukier.

Chcąc cieszyć się świeżym oddechem należy unikać picia alkoholu oraz palenia papierosów.

Jednym ze sposobów na poprawienie oddechu jest spożywanie dużej ilości wody, która pomoże nawodnić organizm. Warto wiedzieć, że przyczyną nieświeżego oddechu często jest problem z suchością w jamie ustnej.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Problem z nieświeżym oddechem mają osoby, które zaniedbują higienę jamy ustnej. Kamień nazębny nie tylko niszczy zęby, powoduje choroby przyzębia, ale również jest przyczyną nieświeżego oddechu.

Chcąc cieszyć się ładnym oddechem koniecznie trzeba regularnie odwiedzać dentystę. Usuniecie kamienia nazębnego powinno być jednym z podstawowych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Są osoby, u których bardzo szybko powstaje kamień nazębny. Powinny one raz na 6 miesięcy czyścić zęby u dentysty. Osoby, które nie mają predyspozycji do powstawania kamienia nazębnego, mogą pozwolić sobie na wizyty w gabinecie lekarza raz w roku.

Przyczyną nieświeżego oddechu, czyli halitozy, mogą być również choroby. Wtedy mówimy o halitozie patologicznej, która jest znacznie trudniejsza do usunięcia. Angina, zapalenie zatok, choroby oskrzeli, płuc czy choroby hormonalne mogą być przyczyną nieświeżego zapachu z ust.

Warto wiedzieć, że na nieświeży zapach z ust wpływają również niektóre leki. Najczęściej są to leki, które wysuszają gardło i hamują wydzielanie śliny.

Nieświeży oddech pojawia się również, gdy ślinianki pracują w sposób nieprawidłowy. Zaburzenia wydzielania śliny mogą pojawić się w trakcie problemów z migdałkami.

Osoby, które są na diecie redukcyjnej mogą być odwodnione. Jest to również przyczyna nieświeżego oddechu.

Co na nieświeży oddech?

Chcąc zadbać o świeży oddech warto w pierwszej kolejności zastanowić się jaka jest przyczyna problemu i ją zlikwidować. Likwidacja samych skutków nie przyniesie długotrwałych efektów.

Problem z nieświeżym oddechem pomoże zlikwidować szeroko pojęta higiena jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku, używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust powinno być codziennością.

Warto również pamiętać, by zadbać o higienę języka. Biały nalot na języku jest oznaką namnażających się bakterii. Oprócz czyszczenia zębów ważne jest również czyszczenie języka. Należy je wykonać szczoteczką do zębów. Koliste ruchy pomogą usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Na koniec można użyć płynu do jamy ustnej.

Nieświeży oddech można również usunąć przy pomocy ziół. Napary z tymianku, szałwii i rumianku pomogą zniwelować nieestetyczny zapach z ust.

Już nasze babcie wiedziały, że zapach z ust poprawi picie jogurtów naturalnych, kefirów oraz kwaśnego mleka.

Dobrym sposobem jest również używanie natki pietruszki. Można ją pogryźć tuż przed wyjściem z domu, ale warto również używać jej do różnych potraw. Natka pietruszki jest ciekawym dodatkiem, który sprawdzi się w sałatkach, sosach czy dipach. Można również dodać ją do kanapki z wędliną czy serkiem.

Nieświeży oddech można również zniwelować używając środków aptecznych. Gumy do żucia będą odpowiednie dla każdego. Są pakowane w niewielkie opakowania więc zawsze można mieć je pod ręką.

Warto również zwrócić uwagę na tabletki na nieświeży oddech. Są tabletki do ssania, jak i połknięcia. Najczęściej oparte są na działaniu cynku, a także mieszankach ziołowych, które dają bardzo przyjemne odczucia.

Kolejnym krokiem jest wykorzystanie past do zębów na nieświeży oddech, które zadbają również o zdrowe szkliwo zębów.

Trzeba również pamiętać, że nie nieświeży oddech ma wpływ palenie papierosów czy picie alkoholu. Unikanie tych używek na pewno poprawi zapach z ust, który będzie przyjemniejszy.

Bardzo prostym i skutecznym sposobem jest picie dużej ilości wody. Suchość w jamie ustnej jest poważnym problemem, który wpływa na zapach z ust.