W ostatnim czasie coraz więcej osób cierpi na rozmaite choroby przyzębia. Nie każdy jednak wie, gdzie szukać fachowej pomocy. Nie warto więc czekać i jak najszybciej udać się do specjalisty. Periodontolog – lekarz od chorób przyzębia z pewnością pomoże pacjentom nie tylko pozbyć się, ale również zapobiec wielu problemom.
Lekarz od chorób przyzębia
Periodontologia to zaawansowana specjalizacja stomatologiczna, która koncentruje się na zdrowiu dziąseł i zębów. Periodontologia wymaga intensywnego szkolenia, a wielu praktykujących periodontologów ma stopień doktora w tej dziedzinie. Dzieje się tak, ponieważ choroby przyzębia są zwykle powiązane z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak np.: choroby układu krążenia, cukrzyca, a nawet rak. Dlatego lekarz od chorób przyzębia – periodontolog często diagnozuje i leczy również inne choroby.
Jaki lekarz od zmian w jamie ustnej?
Zmiany w jamie ustnej – znane również jako owrzodzenia jamy ustnej – to owrzodzenia lub rany w wyściółce jamy ustnej. Mogą one wystąpić z różnych przyczyn, takich jak choroba, uraz, nadmierna ekspozycja na słońce i pikantne jedzenie. W niektórych przypadkach pojawiają się one spontanicznie, powodując różne problemy zdrowotne. Istnieją różne metody leczenia zmian w jamie ustnej i obejmują one zabiegi stomatologiczne, takie jak stomatologia, wypełnienia i korony. Inne zabiegi obejmują lekarzy stosujących żele i kremy na dotkniętym obszarze. Aby samodzielnie wyleczyć jamę ustną, pacjenci muszą przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i stosować zdrową dietę. Gdy pacjent odczuwa dyskomfort w jamie ustnej, gdy pojawia się ból zębów lub jakiekolwiek zmiany w jamie ustnej, najczęściej udaje się najpierw do swojego dentysty. Dentysta wykonuje kilka zabiegów w przypadku zmian w jamie ustnej, takich jak: leczenie próchnicy, usunięcie kamienia i osadu, wypełnienie dziur itp.
Wypełnienia pomagają powstrzymać rozwój poważnych problemów dentystycznych w małych owrzodzeniach jamy ustnej. Gdy dentysta dostrzeże jednak, iż u pacjenta wystąpiły choroby przyzębia, to wówczas kieruje go do specjalisty (najczęściej jest to lekarz od chorób przyzębia). W takiej sytuacji lekarz od chorób przyzębia może nawet chirurgicznie usuwać owrzodzenia nożem lub laserem – w zależności od rodzaju zmian. Lekarze mogą również używać aparatów ortodontycznych do korygowania wad zgryzu, czyli nieprawidłowego zgryzu, który może powodować nadmierne ścieranie zębów powodujące zmiany chorobowe.
Jakie są choroby przyzębia?
Zapalenie przyzębia to częsty stan, który powoduje zapalenie dziąseł i utratę kości wokół zębów. Parodontoza to rodzaj zapalenia przyzębia, które występuje, gdy dziąsła przyczepiają się do zębów. Prowadzi to do odklejania się dziąseł od zębów, co utrudnia czyszczenie zębów i walkę z bakteriami. Ludzie z wiekiem częściej zapadają na zapalenie przyzębia; może jednak dotyczyć osób w każdym wieku. Zapalenie przyzębia jest najczęstszą chorobą dziąseł i zwykle objawia się odczuciem „luźnych” zębów lub zakażeniem dziąseł.
Istnieje kilka rodzajów zapalenia przyzębia, w tym kieszonkowe i zapalenie dziąseł, które różnią się głębokością i rozległością choroby. Inne choroby dziąseł, które objawiają się luźnymi zębami, obejmują płytkę nazębną i zapalenie dziąseł. Początek tych chorób jest podobny do zapalenia przyzębia. Podczas leczenia tych pacjentów lekarze powinni również zwracać uwagę na stan ich jamy ustnej.
Jak wygląda zapalenie przyzębia?
Zapalenie przyzębia to stan zapalny struktur podtrzymujących zęby, w szczególności dziąseł. Zapalenie przyzębia to choroba zakaźna, którą mogą wywołać bakterie, dlatego tak ważne są regularne kontrole stomatologiczne. Osoby o złych nawykach w zakresie higieny jamy ustnej, takie jak palenie i złe odżywianie, mogą znacznie zwiększyć ryzyko zachorowania na zapalenie przyzębia. Pacjenci cierpiący na zapalenie przyzębia często mają kieszenie martwej tkanki dziąseł i kości wokół zębów i dziąseł. Usuwając płytkę nazębną i inne szkodliwe cząstki uwięzione w tej martwej tkance dziąseł, pacjenci doświadczają znacznej poprawy ogólnego stanu zdrowia. Choroby przyzębia to złożone schorzenie, któremu trudno jest zapobiegać.
Jest wynikiem postępu chorób zapalnych dziąseł. Głównym objawem choroby przyzębia jest zapalenie dziąseł, które jest początkowym etapem choroby. Ponadto zapalenie dziąseł i utrata masy kostnej to tylko niektóre z głównych skutków tego stanu. Trudno uniknąć choroby przyzębia, ale należy pamiętać o kilku przydatnych nawykach. Choroby przyzębia to rodzaj infekcji dziąseł, któremu trudno jest zapobiec. Dziąsła tworzą warstwę ochronną wokół zębów, a jeśli zachorują, zęby mogą być zagrożone.
Większość ludzi doświadcza pewnego stopnia choroby dziąseł w pewnym momencie swojego życia. Istnieje jednak kilka różnych rodzajów chorób przyzębia. Leczenie tego stanu jest konieczne, jeśli masz zapalenie dziąseł i utratę masy kostnej. Na szczęście istnieje wiele możliwości leczenia tej choroby, gdy zostanie wcześnie wykryta. Nie należy więc unikać specjalistów, gdy tylko dostrzeże się pierwsze problemy w jamie ustnej.