Leczenie kanałowe zęba, nazywane także endodontycznym, jest najczęściej wykonywanym zabiegiem przy wystąpieniu nieodwracalnego zapalenia miazgi. Mimo tego, wokół całego procesu, jakim jest leczenie kanałowe, narosło ogromna ilość nieprawdziwych informacji, rozprzestrzenianych przez pacjentów, którzy poddali się (bądź też nie) leczeniu. My dziś jednak pokażemy wam, że leczenie kanałowe wcale nie jest tak nieprzyjemne, za jakie uchodzi, na dodatek opowiemy, co daje mikroskop w endodoncji i czego możecie spodziewać się po zakończeniu całego procesu! Zaczynamy dzisiejszą dawkę wiedzy o endodoncji, bądź też tym, co znacie jako leczenie kanałowe!
Czy zabieg boli?
Jednym z najważniejszych mitów dotyczących zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe, jest to, że jest ono bolesne. Czy jest to prawda? Otóż okazuje się, że współcześnie przeprowadzane leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne, dzięki znieczuleniu miejscowym. To właśnie ono sprawia, że pacjent nie czuje żadnego bólu. Dzieje się tak, gdyż wraz z tym że znieczulenie niejako wyłącza przesyłanie bodźców do mózgu, które interpretowane są jako ból. Tak naprawdę odczujecie jedynie dotyk i obecność narzędzi stomatologicznych. Tak więc pragniemy jasno i wyraźnie zakomunikować — leczenie kanałowe nie boli i może być co najwyżej niekomfortowe dla niektórych pacjentów! Po pozbyciu się miazgi zębowej ząb także nie ma prawa boleć. Powód takiej sytuacji jest niezwykle prosty i wręcz prozaiczny — jeżeli w zębie nie ma tkanki nerwowej odpowiedzialnej za przewodzenie impulsów, to niemożliwe jest ich odczucie!
Użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym
Współczesne leczenie kanałowe zęba, dla dobra pacjentów, wykonywane jest z wykorzystaniem mikroskopu. Tak znaczące powiększenie pola zabiegowego wcale nie jest bez powodu! Dzięki temu stomatolog jest w stanie nie tylko dokładniej ocenić aktualny stan zęba, ale także z niespotykaną wcześniej precyzją zlokalizować powstały w kanale zęba stan zapalny, ale też i oczyścić kanał nawet z najdrobniejszych części miazgi. To jednak nie wszystko — mikroskop umożliwia też ocenę tego, czy ząb faktycznie nadaje się do leczenia, czy też powinien on być przeznaczony do dalszej ekstrakcji. Sami więc widzicie, że tak poprowadzone leczenie kanałowe wręcz musi przynieść pożądane efekty!
Efekty po zabiegu
Co otrzymujemy po poprawnym wykonaniu zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe? Odpowiedź może być tylko jedna — ząb, który jest zdrowy i w pełni funkcjonalny! Zakładając, że leczenie kanałowe jest wykonane w poprawny sposób, możemy bez problemu spożywać pokarmy, uśmiechać się czy po prostu gryźć. Ząb wyleczony w taki sposób może służyć jeszcze przez wiele lat, a w przypadku potencjalnego uszkodzenia korony zęba (pęknięcia, ukruszenia czy nawet złamania) stanowić kapitalną podstawę pod odbudowę protetyczną. Nietrudno zignorować to, że leczenie kanałowe ma znacznie więcej pozytywnych stron niż mogłoby się wydawać. Nie bójcie się endodontów — ci lekarze chcą tylko wyleczyć wasze zęby i uwolnić was od silnego bólu!