Czy implanty zębowe są bezpieczne?


Czy implanty zębowe są bezpieczne

Czy implanty zębowe sa bezpieczne po ich wszczepieniu w kość szczęki? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu pacjentów, którzy chcieliby uzupełnić luki w łuku zębowym i szukają na to dobrej metody. Warto dowiedzieć się więcej, czym są implanty zębowe oraz kiedy można je założyć, a kiedy jest to odradzane. W końcu implanty zębowe to bardzo duża inwestycja finansowa we własne zdrowie, dlatego warto podejmować ją tylko w pewnych sytuacjach.

Implanty zębowe – rodzaje

Sporo osób zastanawia się nad tym, czy implanty zębowe sa bezpieczne dla zdrowia. Na rynku dostępne są rozwiązania od różnych producentów, jednak zawsze łączy je jedna cecha. Jest nią to, że wykonywane są z materiałów bezpiecznych dla ludzkiego organizmu, który jest dobrze tolerowany przez kość, dzięki czemu może w nią prawidłowo wrosnąć. Niektóre rozwiązania są tańsze, inne droższe, jednak zawsze wydatek jest naprawdę duży. Związane jest to między innymi z tym, że implanty zębowe wykonywane są ze stopu drogocennych metali. Samo wszczepienie implantu zębowego podzielone jest na dwie części. Na początku zostaje wszczepiona pierwsza część implantu, a dopiero po kilku miesiącach tak zwana śruba gojąca, na której następnie zostaną zamontowane zęby.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy implanty zębowe sa bezpieczne, warto zwrócić uwagę na to, że przed implantacją prowadzona jest szeroko zakrojona diagnostyka. To właśnie postępowanie diagnostyczne ma dać pewność, że implant prawidłowo się przyjmie. Oczywiście nigdy nie jest to pewność na 100%, dlatego też pacjenci podpisują stosowne oświadczenia o tym, że rozumieją, że w przypadku wszczepienia implantów może dojść do sytuacji, gdy organizm nie będzie tolerował ciała obcego. W niektórych przypadkach implanty zębowe w ogóle nie są zalecane. Może to dotyczyć na przykład osób, które chorują na różnego rodzaju choroby przewlekłe, chociażby nowotwory, cukrzycę, a także wiele innych schorzeń. Lekarz implantolog przeprowadzi bardzo szczegółowy wywiad, dzięki czemu odpowie na pytanie o to, czy implanty zębowe sa bezpieczne w przypadku konkretnego pacjenta.

Ogólnie rzecz biorąc, ta metoda uzupełnienia luk w łuku zębowym uważana jest obecnie za najnowocześniejszą. Daje doskonałe rezultaty wizualne, a także zapewnia niesamowitą wygodę oraz komfort dla użytkownika. Implanty wszczepia się raz na całe życie, a zęby mocowane na implantach działają jak zęby naturalne.

Bezpieczeństwo implantów

Jeśli ma się sporo wątpliwości co do tego, czy implanty zębowe sa bezpieczne, warto porozmawiać z lekarzem, który specjalizuje się we wszczepianiu implantów. Z reguły ten specjalista to chirurg stomatolog lub chirurg szczękowy, ewentualnie chirurg implantolog. Niektórzy dentyści zajmują się tylko tym, dlatego też konsultacja u nich to najlepsza opcja. Lekarz będzie potrzebował między innymi wyników tomografii komputerowej jamy ustnej i szczęki, bo tylko dzięki tak dokładnym badaniom może ustalić, czy wszczepienie implantów w przypadku konkretnego pacjenta ma sens. Dlaczego potrzebna jest tak zaawansowana diagnostyka? Ponieważ czasami kości są po prostu osłabione, szczególnie wtedy, gdy ząb został usunięty kilka lat wcześniej.

Niestety nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że luka w łuku zębowym, która istnieje od wielu lat, w bardzo dużym stopniu wpływa na zdrowie całej jamy ustnej. Osłabiają się kości w miejscu, z którego został wyrwany ząb, a czasami dochodzi wręcz do zaniku. Implant może być umocowany tylko w stabilnym podłożu, dlatego jeżeli kość jest zbyt słaba lub cienka, trzeba będzie ją odbudować. To skomplikowane leczenie, które bywa rekomendowane właśnie po to, aby wszczepić implanty zębowe. Odbudowa kości może polegać na przykład na wszczepieniu kawałka kości pobranej z ciała pacjenta lub też zaszyciu specjalnych materiałów biologicznych, które ulegną zmineralizowaniu i wzmocnią kość. Jeżeli w taki sposób przeprowadzi się działania przed wszczepieniem implantu, wzrasta szansa na to, że implant prawidłowo się przyjmie.

Dlatego czasami przygotowanie kości do wszczepienia implantu to długotrwały proces trwający nawet kilka miesięcy lub rok. Nie każdy pacjent zdaje sobie z tego sprawę. Lekarz po obejrzeniu wyników tomografii komputerowej od razu oceni, jak należy postępować.

Zalecenia po założeniu implantów

Czy implanty zębowe sa bezpieczne dla przeciętnego człowieka? Jeżeli stan kości szczęki umożliwia bezpieczne wszczepienie implantu, a ogólny stan zdrowia jest dobry i stabilny, implanty są jak najbardziej rekomendowane. Dlatego nie trzeba bać się tego rozwiązania, ale jednocześnie do kontaktu z lekarzem podejść na poważnie. Nie zatajać jakichkolwiek informacji, które mogą wnieść dodatkową wiedzą o stanie zdrowia. Tylko wtedy lekarz będzie mógł przeprowadzić prawidłową diagnozę i podjąć dobrą decyzję.

Po wszczepieniu implantu zębowego trzeba również w prawidłowy sposób dbać o higienę jamy ustnej, a także regularnie udawać się na wizyty do stomatologa. Higiena jamy ustnej musi być rozbudowana między innymi o stosowanie odpowiednich płynów, które przeciwdziałają pojawianiu się stanu zapalnego w jamie ustnej. Poza tym konieczne jest też nitkowanie zębów. Bardzo ważna kwestia to też regularne wizyty u stomatologa, między innymi po to, aby zdejmować kamień nazębny, osady. Bezpieczne sposoby oczyszczania zębów pozwalają uniknąć stanów zapalnych, do których może dochodzić w okolicach dziąseł.

To właśnie od regularności kontaktu z lekarzem stomatologiem w bardzo dużym stopniu zależy to, czy implanty będą dobrze służyły przez kolejne lata. Z reguły osoby, które po tej sporej inwestycji podchodzą do wizyt na poważnie, nie mają z implantami żadnych problemów. Warto wiedzieć o tym, że na implantach można mocować więcej niż jeden ząb. To zatem bezpieczny sposób między innymi, aby założyć tak zwane mosty, a czasami nawet protezy. Podsumowując, implanty zębowe to najnowocześniejszy sposób na uzupełnianie luk w łuku zębowym, który gwarantuje fantastyczne efekty wizualne, a także zapewnia komfort podczas użytkowania przez pacjenta.