Mosty adhezyjne są interesującym rozwiązaniem protetycznym. Mosty adhezyjne mocuje się poprzez przyklejenie ich do sąsiadujących zębów – co sprawia, że ich mocowanie jest procesem odwracalnym i bezbolesnym. Nie jest konieczne zastosowanie znieczulenia, aby zabieg był komfortowy dla pacjenta. Dowiedz się, czym są mosty adhezyjne i kiedy warto je zastosować.
Co to są mosty adhezyjne?
Mosty adhezyjne są jednym z typów mostów protetycznych, które mocuje się na zębach otaczających lukę. W tym celu wykorzystuje się retainery lub skrzydełka (które mocuje się do zębów) i żywicę kompostową (składnik utrwalający konstrukcję).
Mosty adhezyjne można zastosować dopiero po konsultacji ze stomatologiem. Nie powinno się stosować ich w momencie, gdy pacjent boryka się z problemem zgrzytania zębów, posiada jedną z wad zgryzu wykluczających z mocowania, a także w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników mostu adhezyjnego. Mosty adhezyjne nie mogą być zastosowane także wtedy, gdy pacjent posiada słabe, niestabilne zęby – ich ruchomość może być spowodowana m.in. paradontozą.
Wskazania do zastosowania mostów adhezyjnych
Mosty adhezyjne mogą być stosowane tylko w określonych przypadkach. Wykorzystuje się je wyłącznie w przypadku pojedynczych ubytków – oznacza to, że nie można zastosować ich w momencie, gdy pacjent boryka się z ubytkiem dwóch lub większej ilości zębów, znajdujących się bezpośrednio obok siebie.
Mosty adhezyjne stosuje się z reguły jako rozwiązanie tymczasowe – u osób poniżej 16 roku życia, które nie mogą jeszcze wykonać, przykładowo, zabiegu implantacji zębów. Po zastosowaniu mostów adhezyjnych można wykonać mosty protetyczne stały lub zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantów stomatologicznych.
Zalety mostów adhezyjnych
Zalety mostów adhezyjnych widać gołym okiem – pierwsza z nich wynika z budowy tego rodzaju mostów. Mocowanie mostu adhezyjnego wymaga jedynie przyklejenia go do dwóch zębów, sąsiadujących bezpośrednio z luką. Ten rodzaj mocowania jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta, a także odwracalny – ściągnięcie mostu adhezyjnego jest dla stomatologa bardzo proste.
Dodatkowo, mocowanie mostów adhezyjnych jest niezwykle szybkie; proces przyklejania mostu adhezyjnego jest dużo szybszy, niż ma to miejsce w przypadku umieszczania mostu tradycyjnego. Rozważając wybór łatwo dostępnego rozwiązania protetycznego, które nie sprawi pacjentowi bólu, zdecydowanie warto jest poważnie zastanowić się nad mostami adhezyjnymi.