Czy usuwanie ósemek jest niebezpieczne? Poznaj odpowiedź.


czy-usuwanie-osemek-jest-niebezpieczne

Ósemki to zęby, które nie wszystkim wyrastają. Często się również zdarza, że pojawiają się bardzo późno – nawet w wieku 40 lat i towarzyszą temu nie tylko ból, ale także stany zapalne. Wtedy przysparzają naprawdę wiele problemów swoim właścicielom i często pojawia się decyzja o ich usunięciu. Czy usuwanie ósemek jest niebezpieczne?

Usuwanie ósemek – na czym polega?

Bardzo często zdarza się, że wyżynająca się ósemka ma mało miejsca i nie wychodzi w całości. Są to również zęby, które znajdują się najdalej i dostęp do nich jest utrudniony. Dlatego ich usunięcie przeprowadza w większości przypadków chirurg szczękowy. Pewnie również dlatego zabieg ten wywołuje liczne obawy i strach w osobach, które muszą się na niego zdecydować. Wielu osobom nasuwa się również pytanie, czy usuwanie ósemek jest niebezpieczne. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest całkowicie bezpieczny, wykonywany jest ze znieczuleniem i trwa koło godziny.

Lekarz dokonuje znieczulenia miejscowego i operację zazwyczaj wykonuje z użyciem mikroskopu. Wcześniej również wykonuje także zdjęcie zęba, aby mieć dokładny jego obraz. Chirurg nacina dziąsło i odsłania kość przy pomocy wierteł, aby usunąć ósemkę. Następnie rana jest dokładnie oczyszczona oraz zabezpieczona. Przez około tydzień należy wyeliminować produkty zawierające alkohol i kofeinę, a także zaprzestać palenia papierosów.

Wskazania do ekstrakcji ósemki

Wiele osób ma dylemat, czy usuwać ósemki, szczególnie gdy są zdrowe, ale na przykład wywołują dyskomfort i problemy z dziąsłami. To zawsze jednak lekarz decyduje, czy należy je usunąć. Istnieje co najmniej kilka ważnych powodów do ekstrakcji ósemek.

Przede wszystkim powodem do usunięcia zębów mądrości jest próchnica. Może powodować ona nie tylko ból, ale również przyczyniać się do jej rozwoju w innych zębach. Kolejnym powodem, dla którego usuwa się ósemki, jest pojawiający się ból oraz nawracający stan zapalny.

Jest to najczęściej spowodowane resztkami jedzenia, które bardzo trudno usunąć podczas codziennej higieny, i które są idealnym siedliskiem dla bakterii. Zęby mądrości nie dość, że znajdują się w trudno dostępnym miejscu, to jeszcze często nie wyrzynają się do końca i tym samym jeszcze trudniej je dokładnie oczyszczać. Ekstrakcję ósemek przeprowadza się także, gdy brak im miejsca na wyrznięcie się, ich rozwój z różnych przyczyn się zatrzymał lub pojawia się ropień lub zgorzel. Ich usunięcie może także zlecić lekarz ortodonta.

Chirurgiczne usuwanie ósemek – czy boli

Krążą różne historie, które skutecznie mogą nas zniechęcić do ekstrakcji ósemek. Wielu również się zastanawia, czy usuwanie ósemek jest niebezpieczne. Nie ma jednak wątpliwości, że pozbycie się ich jest po prostu konieczne i często jest jedynym możliwym rozwiązaniem.

Wielu pacjentów obawia się również bólu, co jest zupełnie zbędne, ponieważ ekstrakcję ósemki dokonuje się ze znieczuleniem. W kilka godzin po zabiegu może pojawić się bolesny obrzęk, ale lekarz zawsze zaleci, co robić w takiej sytuacji, aby ulżyć sobie przy tej dolegliwości, która po zagojeniu się całkiem ustępuje.

Kategorie