Ile kosztuje zdjęcie rtg zęba? Dowiedz się i poznaj cenę.


ile-kosztuje-zdjecie-rtg-zeba

Ile kosztuje zdjęcie rtg zęba? To pytanie zadaje każdy z nas, kto musi iść na to badanie. Cena rtg zębów zależy od tego, w jakim miejscu chcemy wykonać prześwietlenie. Prześwietlenie może kosztować już od 30 złotych.

Czym jest rtg zęba?

Rtg inaczej jest nazywane także prześwietleniem. Jest to całkowicie bezbolesny zabieg, który można wykonywać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania prześwietlenia zębów jest ciąża. Wykonywanie prześwietlenia zębów kilka razy w roku nie jest szkodliwe dla zdrowia. Podczas takiego prześwietlenia pacjent dostaje specjalną kamizelkę, która ochrania go przed promieniowaniem. W jamie ustnej pacjenta umieszcza się kliszę rentgenowską. Taką kliszę pacjent samodzielnie musi utrzymać podczas całości trwania badania. Wykonanie takiego prześwietlenia nie trwa długo. Maksymalnie może trwać do pół godziny.

Rtg zęba – po co się robi?

Rtg stomatolog zleca wtedy, kiedy chce zobaczyć stan naszych zębów. Również takie prześwietlenie robi się, kiedy będzie wykonane leczenie kanałowe. Dzięki temu stomatolog może zobaczyć od środka, jak wyglądają nasze zęby. Również takie prześwietlenie można wykonać po skończonym leczeniu kanałowym. Wtedy lekarz sprawdzi, czy ząb został prawidłowo wyleczony.

Prześwietlenie zębów można także wykonać wtedy, kiedy mamy zostawione korzenie w dziąsłach i trzeba je usunąć. Stomatolog po takim zdjęciu będzie dokładnie wiedział, jak jest umiejscowiony korzeń zęba. Jest to wtedy bezpiecznie dla pacjenta, gdyż nie musi się bać o to, że jakaś część korzenia zostanie dalej w dziąśle. Mogłoby się to skończyć wizytą nawet w szpitalu.

Koszt wykonania rtg zębów

Zatem ile kosztuje zdjęcie rtg zęba? Koszt takiego prześwietlenia jest różny. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy je wykonać. W renomowanej klinice będzie dużo drożej kosztowało takie prześwietlenie. Cena jest także uzależniona od tego, jakim sprzętem jest robione prześwietlenie. Im nowszy sprzęt, tym prześwietlenie może być droższe. Doświadczenie lekarza także ma tutaj znaczenie. Koszt prześwietlenia może zaczynać się od 30 złotych, a kończyć się nawet na ponad 500 złotych. Warto też wspomnieć, że rtg zębów może być całościowe, jak i pojedynczego zęba. Wtedy cena takiego prześwietlania wzrasta.

Czy prześwietlenie zębów jest bezpieczne dla dzieci?

Dzieci także muszą mieć robione takie prześwietlenia. Są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia małych pacjentów. Prześwietlenia zębów dla najmłodszych są wykonywane tak, by nie przestraszyć dzieci to tego badania. Jest to bardzo ważne, gdyż dzieci potem mogą się bać, chodzić do lekarza. Badanie jest wykonywane delikatnie.

Warto, jest zrobić kilka razy w roku takie badanie, jeśli mamy mieć robione leczenie kanałowe. Należy takie prześwietlenie robić tylko i wyłącznie u specjalistów. Dzięki temu mamy zapewnione bezpieczeństwo, że wszystko będzie dobrze wykonane. Warto także wspomnieć, że takie prześwietlenie jest dostępne do wglądu dla pacjenta od razu. Również stomatolog od razu wytłumaczy pacjentowi swoje dalsze działania, jakie podejmie na podstawie tego prześwietlenia. Od razu także dowiemy się, ile kosztuje zdjęcie rtg zęba w danej przychodni.