Wybielanie zębów – jaka metoda jest najlepsza?


Wybielanie-zebow

Mówi się, że najlepszym makijażem jest uśmiech, jednak aby dobrze się on prezentował trzeba mieć zdrowe, zadbane zęby. Ich wygląd nie jest zależny jedynie od kształtu i ewentualnych ubytków, ale również od samej barwy uzębienia. W końcu chyba każdy może przyznać, że śnieżnobiały uśmiech jest znacznie piękniejszy od tego pełnego przebarwień i innych widocznych zmian koloru. Dlatego ludzie coraz częściej decydują się na wybielanie zębów, które potrafi czynić prawdziwe cuda u każdego pacjenta.

Po co wybiela się zęby?

Wybielanie zębów to zabieg mający na celu zmienienie odcienia uzębienia na jak najjaśniejszy i jak najczystszy. Zwykle stosuje się go u pacjentów skarżących się na przebarwienia, które powstają wskutek złych nawyków żywieniowych, a także zaniedbania higieny jamy ustnej. Nieodpowiednia barwa uzębienia może jednak mieć swoją przyczynę na podłożu genetycznym, dlatego na zabieg wybielania często przychodzą też osoby ponadprzeciętnie dbające o stan swoich zębów. O ile przyczyny niepożądanego koloru uzębienia mogą się różnić, to efekt dobrze przeprowadzonego wybielania zawsze jest taki sam – piękny, biały i czysty uśmiech.

Sposoby wybielania zębów

Jest jedno pytanie poprzedzające każde wybielanie zębów jaka metoda jest najlepsza? W gabinetach stomatologicznych najczęściej zaleca się dwie metody: wybielanie metodą Beyond i metodą Pervdent.

Wybielanie Beyond jest najpopularniejsze wśród polskich klientów. Ceny zabiegu nie są wysokie, a pozwala on na uzyskanie fenomenalnych efektów. Metoda Beyond polega na pokryciu zębów pacjenta specjalnym żelem wybielającym, który następnie dentysta przez około godzinę naświetla zimnym światłem, które aktywuje jego właściwości. Ta metoda wybielania zębów leczy wszelkie przebarwienia i rozjaśnia zęby nawet o 8 odcieni w skali VITA. Mimo to wybielanie przeprowadzone w ten sposób jest całkowicie bezpieczne i nie ma żadnych skutków ubocznych.

Drugi sposób na wybielenie zębów u dentysty, metoda Prevdent, to nowoczesny zabieg, który oprócz wybielania zębów wzmacnia także szkliwo pacjenta. Wybielanie Prevdent przeprowadzane jest poprzez nałożenie na uzębienie specjalnej, aktywnej pianki, która również pokazuje swoje właściwości dopiero po odpowiednim naświetleniu. Zabieg ten średnio trwa jednak aż półtora godziny, jednak przynosi on najlepsze możliwe efekty wybielające. Pacjenci jednak nie decydują się na niego tak często jak na wybielanie Beyond, ponieważ metoda Prevdent jest znacznie droższa.

Efekty obu odmian wybielania zębów utrzymują się przez około trzy lata, jednak można je przedłużyć poprzez odpowiednią dietę i stosowanie się do zaleceń stomatologa.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Tak jak większość zabiegów stomatologicznych wybielanie zębów nie może być przeprowadzone na pewnej grupie pacjentów. Są to między innymi osoby poniżej 18 roku życia, a także pacjenci którzy mają ubytki w uzębieniu spowodowane próchnicą lub uszkodzeniami mechanicznymi. Równie niebezpieczne jest wybielanie u pacjentów, których dziąsła są w kiepskim stanie lub którzy są uczuleni na składniki zawarte w preparatach wybielających. Zwykle zabiegu nie wykonuje się również na osobach karmiących piersią lub ciężarnych, a także w przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki wchodzące w reakcję ze składnikami zawartymi w substancjach używanych do wybielania. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje jednak lekarz, który dokładnie przygląda się uzębieniu pacjenta przed wybielaniem.