Ropa pod zębem – jak leczyć?


Ropa-pod-zebem

Dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa stanowią podstawę pięknego i zdrowego uśmiechu. Są jednak sytuacje, w których mimo systematycznej pielęgnacji oraz okresowych konsultacji lekarskich dochodzi do powstania przykrych chorób jamy ustnej i zębów powodujących nie tylko ból i dyskomfort ale również zagrażających zdrowiu. Wśród tego typu sytuacji wymienić należy powstawanie ropni zębowych.

Jak powstaje ropa pod zębem?

Ropniem zębowym nazywana jest wypełniona ropą komora otoczona tkankami organizmu powstająca w wyniku procesów zapalnych. Ropa może pojawić się w różnych obszarach ciała, a tym w płucach, w mózgu czy na języku. Ropa przy zębie powstaje wskutek nagłego i ostrego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych zęba oraz nieleczonej próchnicy. Treść ropna zawiera obumarłe tkanki oraz komórki odpornościowe. Ponadto przyczyną ropni może być nieszczelność wypełnienia zęba, złamana korona zęba lub mogą one stanowić powikłanie po leczeniu endodontycznym.

Ropa pod zębem – objawy

Objawy towarzyszące powstawaniu ropni pojawiają się z różnym nasileniem i w związku z tym wyróżnić można następujące po sobie ropnie okołowierzchołkowe, podokostnowe oraz podśluzówkowe. W pierwszym wypadku pacjent odczuwa intensywny i pulsujący ból, nasilający się podczas przyjmowania pozycji lezącej, zmiany temperatury oraz gryzienia. Ból promieniuje do ucha lub w okolice szczęki lub szyi. Może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie dziąsła w okolicach dolegliwości oraz uczucie wysadzania zęba z zębodołu. W przypadku ropnia podokostnowego ropa dostaje się przez kość wyrostka zębodołowego a następnie dochodzi do odwarstwienia okostnej. W tym przypadku ból jest znacznie silniejszy i związany jest z ostrą fazą zapalenia. Promieniuje on na pozostałe zęby, a okolice zmiany są zaczerwienione i obrzęknięte. Ponadto występuje lekka gorączka. W trzecim przypadku będącym ostatnia fazą ropnia treść dostaje przedostaje się przez okostną pod błonę śluzową. W wielu przypadkach dochodzi do samoistnego wycieku ropy do jamy ustnej co związane jest z pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu i smaku, przy jednoczesnym odczuciu chwilowej ulgi w bólu. Obrzęk dziąsła i gorączka nadal się utrzymują. Dodatkowo pojawianiu się ropni może towarzyszyć nadwrażliwość zębów, obrzęk węzłów chłonnych i twarzy oraz dreszcze.

Ropa pod zębem – jak leczyć?

Leczenie ropy pod zębem musi być wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Domowe sposoby takie jak na przykład płukanki ziołowe czy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie rozwiązują problemu i nie likwidują jego przyczyny. Leczenie należy rozpocząć od wykonania zdjęcia rentgenowskiego w celu oceny skali infekcji. W zależności od etapu ropę można usunąć podczas leczenia kanałowego, w trakcie którego usuwana jest martwa miazga i oczyszczenie lub usunięcie korzenia. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczne jest nacięcie ropnia w znieczuleniu. Zawartość wypływa wówczas samoistnie lub jest odsączana mechanicznie. Leczenie ropni zazwyczaj wspomagane jest antybiotykoterapią ograniczającą zasięg stanu zapalnego.