Przetoka zębowa – przyczyny, leczenie, objawy


Przetoka-zebowa

Przetoka zębowa to niefizjologiczna zmiana w naszej jamie ustnej charakteryzująca się spuchniętym dziąsłem i uwypukleniem, z którego wypływa ropa. Jakie są przyczyny powstawania przetoki i jak leczyć?

Jak powstaje przetoka zębowa?

Przetoka to nieprawidłowe, niefizjologiczne połączenie między dwoma lub więcej narządami. W przypadku zęba jest to patologiczny kanał łączący kość wyrostka zębodołowego z jamą ustną, a często również kanałami przynosowymi. Taki kanał jest ujściem różnego rodzaju płynów ustrojowych, a najczęściej ropy wymieszanej z krwią, co charakteryzuje bardzo nieprzyjemny zapach wydostający się wraz z płynami. Przyczyny powstania przetoki są nabyte, a wynikają głównie z wieloletnich zaniedbań higieny jamy ustnej lub urazów mechanicznych.

Proces powstawania przetoki zaczyna się zwykle od osadzenia się kamienia nazębnego na zębach, co prowadzi do próchnicy, a ta, jeśli jest nieleczona, prowadzi do martwicy miazgi zęba i rozpoczyna patologiczny proces, tworząc w kanale zębowym swoistą kolonię bakterii, która z czasem przechodzi również do okolic okołowierzchołkowych zęba, a więc dochodzi do zapalenia tak zwanego przyzębia. Tak powstała przetoka może doprowadzić do przebicia kości, a finalnie pojawia się na powierzchni błony śluzowej, co jest oznaką zaawansowanego stadium rozwoju zmiany.

Przetoka zębowa – przyczyny powstania

Najczęstsze przyczyny powstawania przetoki to: próchnica zębów, która prowadzi do powstania martwicy zęba, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, powikłania po zabiegu dentystycznym, złamania kości żuchwy lub szczeki, a więc wyraźny uraz mechaniczny w okolicy zęba. Zdarza się, że przetoka powstaje po zabiegu kanałowym lub usunięciu zęba. Zabiegi tego typu to jedne z metod leczenia przetoki, jednak same w sobie również stanowią czynnik ryzyka, jeśli zostaną niestarannie wykonane.

Kuracja przetoki zębowej

Kuracja przetoki zaczyna się od odpowiedniej diagnostyki. Bardzo często zostaniemy poproszeni o wykonanie prześwietlenia okolic zęba, a często całej żuchwy, przed rozpoczęciem działań w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta potrzebuje zdjęcia w celu zdiagnozowania, jak duża jest zmiana. Jeśli zmiana jest niewielka, to dentysta zwykle podejmuje się próby leczenia endodontycznego, a więc kanałowego, które ma oczyścić kanał zęba z martwej miazgi. Po zabiegu zdarza się, że dentysta decyduje się nie zamykać zęba, a umieścić w nim lekarstwo na około tydzień, w celu dokończenia leczenia i sprawdzenia jak wygląda kanał po tym okresie. Jeśli nadal zbiera się w nim miazga, to można spróbować poprawić leczenie kanałowe oraz zdecydować się na dodatkowe leczenie z wykorzystaniem antybiotyków. W skrajnych przypadkach, jeśli obecna w zębie zmiana jest zbyt duża, to jedyną opcją leczenia jest całkowite usunięcie zęba wraz z jego kanałem, co nie zawsze jest takie proste. Może się bowiem okazać, że powstała zmiana przeszła na kość żuchwy i konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmiany za pomocą miejscowego nacięcia dziąsła.

Decydując się na leczenie przetoki, musimy się więc liczyć z kosztem prześwietlenia, który wynosi od 100 do 300 złotych w zależności od tego, czy to prześwietlenie miejscowe, czy np. całej żuchwy. Jeśli okaże się, że ząb nadaje się jedynie do usunięcia, to musimy liczyć się z kosztem około 150 zł za usunięcie, jednak zabiegi usunięcia zęby można wykonać z wykorzystaniem NFZ. Jeśli zmiana jest duża i konieczna jest operacja z nacięciem dziąsła, to musimy liczyć się z kosztami przekraczającymi 1000 złotych za operacje i szereg konsultacji przed zabiegiem.