Pęknięty korzeń zęba – objawy


Pekniety-korzen-zeba

Mimo, że szkliwo należy do jednych z twardszych tkanek organizmu, niestety nie jest odporne na wszystko. Zęby pękają z rożnych powodów – często są to urazy mechaniczne lub wieloletnie zaniedbania stanu uzębienia. Co zrobić, gdy złamie się korzeń zęba? Jakie są sposoby leczenia tej przypadłości? Czy można sobie jakoś pomóc przed wizytą u stomatologa?

Co to jest pęknięty korzeń zęba?

Pęknięty korzeń zęba można rozpoznać po bólu przy gryzieniu pokarmów oraz zwiększonej nadwrażliwości podczas picia i jedzenia produktów gorących oraz zimnych. Ząb może uszkodzić się w płaszczyźnie poziomej, pionowej lub ukośnej – z czego ta druga opcja jest najpoważniejsza i wymaga wstawienia implantu. Znacznie łatwiej jest „naprawić” poziome pęknięcie zęba – stomatolog może uratować ząb za pomocą leczenia endodontycznego. Przypadłość ta najczęściej dotyczy pacjentów, którzy w przeszłości przechodzili kanałowe leczenie zębów. Pęknięcia zdarzają się również na wskutek wypadków, podczas uprawiania sportów oraz innych podobnych sytuacji. Warto zaznaczyć, że złamany korzeń zęba jest poważnym problemem, z którym trzeba zgłosić się do stomatologa. Specjalista ustala indywidualny plan leczenia, który jest najlepszy dla danego przypadku.

Jak leczyć pęknięty korzeń zęba?

Niestety, złamany korzeń sam się nie wyleczy. Zęby nie posiadają zdolności do samodzielnego regenerowania się, zatem nie ma co liczyć na ich magiczne zrośnięcie się. Konieczna jest jak najszybsza wizyta w gabinecie stomatologicznym, podczas której lekarz dentysta ustala plan leczenia. Co robić podczas czekania na konsultację z lekarzem? Najlepiej jest przechować oderwany fragment zęba w soli fizjologicznej lub we własnej ślinie i przekazać go specjaliście podczas wizyty. W niektórych przypadkach możliwe jest doklejenie pękniętej części – warto więc wiedzieć o takim środku zaradczym.

W stomatologii można wyróżnić kilka metod leczenia złamanego korzenia zęba – w zależności od przebiegu linii złamania zęba oraz umiejscowienia pęknięcia. Złamanie pionowe wiąże się z koniecznością usunięcia zęba. Jedynym sposobem leczenia jest więc wstawienie implantu. Leczenie kanałowe, zacementowanie wkładu oraz wykonanie korony porcelanowej jest opcją leczenia zęba złamanego poziomo przy szyjce. Z kolei pękniecie zlokalizowane w środkowej części wymaga ekstrakcji zęba, szynowania lub leczenia endodontycznego. Najlepsze rokowania są przy pęknięciu ukośnym, które przebiega wewnątrz dołu zębowego – istnieje spora szansa na skuteczne wyleczenie zęba bez jego ekstrakcji. Warunkiem jest jednak zgłoszenie się do dentysty w możliwie szybkim terminie. Znacznie trudniej jest uratować ząb, którego linia złamania zlokalizowana jest od korzenia do korony. W takiej sytuacji najczęściej dochodzi niestety do usunięcia uszkodzonego zęba.

W celu uniknięcia nieprzyjemnych objawów ze strony zębów oraz skomplikowanego leczenia warto dbać o ich kondycję poprzez regularne szczotkowanie oraz kontrole stomatologiczne. Trzeba podkreślić, że na osłabienie szkliwa wpływa m.in. spożywanie niektórych pokarmów, do których należą m.in. słodycze, napoje owocowe oraz alkohol. Nieleczone wady zgryzu także mogą przyczynić się do osłabienia szkliwa.