Ile kosztuje proteza stała? Rodzaje protez stałych i ich ceny


Proteza zębowa służy do uzupełnienia braków zębowych. Jest ona stosowana zarówno w przypadku pojedynczych braków, jak również przy bezzębiu. Wśród dostępnych wariantów protez znajdują się także protezy stałe. Ile kosztuje proteza stała? Jakie rodzaje protez tego typu oferują gabinety stomatologiczne?

Protezy zębowe – ruchome i stałe

Protezy stomatologiczne można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na protezy ruchome oraz protezy stałe.

Protezami ruchomymi nazywa się takie, które mogą być wyjęte z jamy ustnej, na przykład są to protezy akrylowe czy protezy szkieletowe. Protezy stałe to z kolei takie protezy, które umieszczane są w jamie ustnej pacjenta na stałe i nie mogą zostać wyjęte.

Rodzaje stałych protez zębowych i ich ceny
Do kategorii protez stałych zalicza się szeroka gama uzupełnień protetycznych, co powiązane jest także z ich przeznaczeniem oraz ceną.

Korona zębowa
To najpopularniejszy rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego, które osadzane jest na korzeniu zębowym – własnym albo na implancie stomatologicznym. To estetyczne, wygodne i trwałe uzupełnienie.

Korona zębowa może być wykonana z metalu, kompozytu lub porcelany, co przekłada się na jej cenę. Ile kosztuje proteza stała tego typu? Najmniej zapłaci się za koronę metalową – około 400-500 zł. Jest ona jednak mało estetyczna. Więcej kosztują koronki kompozytowe – to około 600-700 zł. Doskonale imitują naturalny ząb, ale nie są tak trwałe jak korony porcelanowe. Tutaj koszt to około 800-1600 zł zależnie od typu korony. Gdy korona ma być wykonana na implancie, koszt to nawet 3500-4000 zł.

 

Most stomatologiczny

Mosty to trwałe, estetyczne protezy stałe, które służą do uzupełnienia jednego albo wielu braków zębowych.

Most stomatologiczny jest osadzany na dwóch okolicznych zębach, tworząc pomiędzy nimi połączenie pokrywające brak lub kilka braków zębów. Najczęściej stosuje się mosty porcelanowe pełnoceramiczne lub mosty porcelanowe na metalu.

Koszt wykonania mostu to około 800-900 zł za jeden punkt – brak zębowy.

Licówka zębowa
Tego typu proteza stała ma postać cienkiego płatka porcelany albo kompozytu, który umieszczany jest na zębie, by skorygować jego wygląd. Licówkami można zlikwidować też diastemę – przerwę między zębami, przebarwienia na zębach.

Koszt licówki kompozytowej to 400-700 zł, natomiast licówki porcelanowej 700-1500 zł.

Czy protezy stałe są refundowane przez NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje protez stałych, dlatego pacjent musi zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Zalety i wady protez stałych

Protezy stałe to zatem szeroka gama różnych w uzupełnień. Łączy je to, że nie są one wyjmowane z jamy ustnej, co przekłada się także na ich zalety i wady.

Główną zaletą protez stałych jest ich komfort. Dzięki temu, że są one mocowane na stałe w jamie ustnej, są one bardzo wygodne i pacjent może praktycznie zapomnieć o tym, że posiada takie uzupełnienie.

Wadą protez stałych jest natomiast ich dość wysoka cena, co powoduje, że wymagają one większego wydatku w gabinecie stomatologicznym niż protezy ruchome. Nie są one również refundowane przez NFZ.