Ile minut trzeba myć zęby?


Ile minut trzeba myć zęby

Już od małego warto wypracowywać z dzieckiem prawidłowe nawyki związane z dbaniem o higienę jamy ustnej. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ zęby mają służyć człowiekowi jak najdłużej. Jeżeli będą prawidłowo czyszczone, ryzyko rozwinięcia się próchnicy oraz chorób dziąseł jest zdecydowanie mniejsze. Ile minut trzeba myć zęby? Jakie techniki mycia są najlepsze? Poniżej prawdziwe kompendium wiedzy dla osób zainteresowanych tym tematem.

Jak prawidłowo myć zęby?

Może się wydawać, że mycie zębów to umiejętność, którą po prostu mamy i nie wymaga ona tak naprawdę żadnych większych modyfikacji. Tymczasem często okazuje się, że w czasie wizyty u stomatologa czy higienistki stomatologicznej otrzymujemy informację o tym, że nieprawidłowo myjemy zęby. Po czym poznają to specjaliści? Między innymi poprzez obserwację osadów i kamienia nazębnego, który bardziej osadza się w pewnych częściach zębów. Może to świadczyć o nieprawidłowej technice mycia, kiedy to szczoteczka z pastą nie dociera do wszystkich zakamarków, z których powinny być usunięte resztki jedzenia oraz osad. Zanim jednak przejdziemy do techniki, kilka słów na temat samej szczoteczki do mycia zębów oraz produktów, które są używane podczas higieny jamy ustnej.

Szczoteczkę należy regularnie wymieniać. Dobra zasada mówi, że przynajmniej raz na 3 miesiące, czasami jednak wymiana powinna być częstsza. Dotyczy to w szczególności osób, które mają nieprawidłową technikę i szybko zużywają szczoteczki, co można ocenić gołym okiem. Jeżeli zatem szczoteczka jest mocno rozwichrzona, wymiana musi być częstsza. Dobrym pomysłem jest zakup szczoteczki elektrycznej lub sonicznej, ponieważ zdecydowanie dokładniej czyści ona zęby. Kolejny bardzo ważny etap higieny jamy ustnej to nitkowanie zębów, dzięki któremu można usuwać osad i złogi kamienia, a także resztki jedzenia spomiędzy zębów. Ile minut trzeba myć zęby? Nawet jeżeli ma się najlepszą z możliwych technik, mycie zębów przez 20 lub 30 sekund to po prostu zbyt krótko. Trzeba robić to zdecydowanie dłużej.

Techniki mycia zębów

Podczas codziennego szczotkowania zębów warto zwrócić uwagę na to, aby umyć dokładnie wszystkie zęby w łuku dolnym oraz w łuku górnym, zarówno z prawej, jak też z lewej strony. Ruchy powinny być delikatne, okrężne, wymiatające. Te ostatnie pomagają w usuwaniu resztek jedzenia oraz kamienia nazębnego od wewnętrznej strony zębów. Sporo osób ma tendencję do odkładania się osadu i kamienia właśnie w tych miejscach, a powolne wymiatające ruchy szczoteczką po każdym z zębów pozwolą usunąć złogi. Jedno jest pewne.

Zęby trzeba traktować delikatnie. Jeżeli wybierze się zbyt twardą szczoteczkę oraz zęby będą szczotkowane za mocno, może pojawić się nawet krwawienie. To zły sygnał. Kolejnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest nitkowanie szpar pomiędzy zębami. Należy kupić dobrą nić dentystyczną, a następnie delikatnymi posuwistymi ruchami wkładać nić pomiędzy przerwy i wyciągać resztki jedzenia. Pozwoli to na pełne oczyszczenie jamy ustnej, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko próchnicy. Ostatnim elementem higieny powinno być płukanie jamy ustnej za pomocą środka, które można kupić w aptece lub u stomatologa. Zanim odpowiemy na pytanie o to, ile minut trzeba myć zęby, warto uświadomić sobie, że czas spędzony na toalecie jamy ustnej to inwestycja we własne zdrowie. Zdecydowanie lepiej zapobiegać poważnym problemom stomatologicznym niż je leczyć.

Ile powinno się myć zęby?

Ile minut trzeba myć zęby oraz wykonywać kolejne etapy zabiegów higienicznych? Na poranną i wieczorną toaletę jamy ustnej najlepiej przeznaczyć około 5 minut. Jeśli dla kogoś to zbyt długo, może zrezygnować z nitkowania zębów na przykład o poranku, ale przeprowadzić ten niezwykle ważny etap wieczorem, znajdując na niego po prostu więcej czasu. Dlaczego nie należy rezygnować z nitkowania wieczornego? Ponieważ to właśnie nocą zęby najbardziej są narażone na działanie bakterii, które wytwarzają kwasy niszczące szkliwo. Jeżeli zatem w jamie ustnej pozostaną resztki jedzenia, staną się one doskonałą pożywką dla rozwoju drobnoustrojów.

Co więcej, o poranku będziemy czuć bardzo nieprzyjemny posmak w ustach, a także brzydki zapach. Często problem ten dotyczy osób, które niedokładnie czyszczą zęby i poświęcają na to zbyt mało uwagi. Ile minut trzeba myć zęby? Samo szczotkowanie to około 2 minuty lub odrobinę dłużej. Czas ten potrzebny jest również do tego, aby substancje odżywcze zawarte w pastach do zębów mogły w pozytywny sposób zadziałać na szkliwo. Kolejne minuty przeznaczone są na nitkowanie zębów oraz płukanie ust. Dodatkową uwagę warto zwrócić również na higienę języka, od czasu do czasu myjąc go, o ile nie jest to zbyt nieprzyjemnym odczuciem.

Jak często myć zęby?

W idealnym świecie byłoby tak, że zęby byłyby myte tak naprawdę po każdym posiłku. W realnym życiu niestety mało kto może pozwolić sobie na to, aby po zjedzeniu obiadu czy podwieczorku iść umyć zęby. Czasami po prostu spędzamy czas poza domem, gdzie nie mamy dostępu do szczoteczki i pasty. Poza tym zwyczajnie wiele osób nie ma nawyku mycia zębów po każdym posiłku, a poranna oraz wieczorna higiena jamy ustnej jest dla nich wystarczająca. Dlatego właśnie warto trzymać się zasady, aby zęby myć 2 razy dziennie, po śniadaniu, a także wieczorem przed pójściem spać. Ile minut trzeba myć zęby wieczorem? Troszkę dłużej w porównaniu do porannej higieny, ponieważ zwykle wtedy używamy nitki dentystycznej. Jeżeli posiada się dzieci, warto pamiętać o tym, że pokazując im prawidłowe nawyki higieniczne, które sami wdrażamy w życie, modelujemy u nich pożądane zachowania.

Mycie zębów – podsumowanie

Istotną informacją dotyczącą mycia zębów jest ta, aby nie używać agresywnych past wybielających, ponieważ mogą one szkodliwe działać na szkliwo zębów. W przypadku dzieci młodszych, poniżej 7 roku życia, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy kupowane dla nich pasty nie zawierają zbyt dużej dawki fluoru. Prawidłowo dobrane produkty do higieny jamy ustnej mają bowiem niebagatelny wpływ na zdrowie zębów oraz dziąseł.

Kategorie