Korony zębowe – na czym polega ta metoda?


Korony zębowe - na czym polega ta metoda?

Stosunkowo często dochodzi do sytuacji, gdy pomimo odpowiedniego dbania o zęby i regularnego chodzenia do stomatologa, w pewnych okolicznościach może dojść do uszkodzenia zęba w takim stopniu, że jego zwykłe leczenie polegające na zastosowaniu wypełnienia nie będzie możliwe. W takich sytuacjach zalecane są korony zębowe. Czy korony zębowe są trwałe i warto je stosować?

Jakie są rodzaje koron zębowych?

Zanim przejdzie się do omawiania tego czy korony zębowe są trwałe i warto po nie sięgnąć w sytuacji, gdy utraci się ząb, warto się najpierw na ich temat nieco więcej dowiedzieć. Czym zatem one są i jakie są ich rodzaje?

Każdy ząb składa się z wielu warstw i tkanek, lecz najprostszym podziałem jest ten na część widoczną w jamie ustnej i niewidoczną. Niewidoczny, ukryta w dziąśle i kości jest oczywiście korzeń. Powyżej dziąsła znajduje się korona zębowa, która może zostać odbudowana protetycznie.

Czy korony zębowe są trwałe? Wszystko w tym wypadku zależne jest tak naprawdę od tego, jaki rodzaj zostanie użyte. Na rynku występuje wiele ciekawych wariantów, a różnią się one od siebie przede wszystkim materiałem wykonania. Najpopularniejsze są korony porcelanowe, które polecane są w szczególności przy odbudowie zębów bocznych. Innym typem jest korona ceramiczna, która wyróżnia się rewelacyjnym wyglądem i do złudzenia przypomina prawdziwe zęby. Powinna więc być używana przy zastępowaniu zębów przednich. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o koronach akrylowych czy też kompozytowych.

Jak długo korony zębowe utrzymują się w jamie ustnej?

Wiele osób zapewne zastanawia się nad tym, czy korony zębowe są trwałe i na jak długo starczają po ich umieszczeniu w jamie ustnej. Czy jest to leczenie, które przeprowadza się tylko raz, czy też może korona musi być regularnie wymieniana na nową, a cały proces leczenia powtarzany?

Jak się okazuje, w tym wypadku bardzo wiele zależy od typu wybranej korony, czyli materiału, z którego została ona wykonana. Dodatkowo na uwadze należy mieć także umiejętności i doświadczenie stomatologa, który będzie wykonywał zabieg. Również to w dużym stopniu wpływa na czas cieszenia się z posiadania korony zębowej.

Czy korony zębowe są trwałe? Przyjmuje się, że dobrze wykonana korona z wysokiej jakości materiałów powinna bez większych problemów utrzymać się przez około 10 lat. Jeśli jednak będzie się pamiętało o kilku bardzo ważnych zagadnieniach od strony higieny i odpowiedniego obchodzenia się z koroną zębową, okres ten może zostać wydłużony nawet do 15 lat.

Jak dbać o korony zębowe, aby jak najdłużej utrzymały swoją trwałość?

Jak zatem widać, przy odpowiednim dbaniu o koronę zębową można cieszyć się nią nawet przez 15 lat, co jest już bardzo dobrym wynikiem. Jak jednak można konkretnie sprawić, że utrzyma ona swoją trwałość aż tak długo?

Rzecz jasna kluczowa jest tu odpowiednia higiena jamy ustnej, a także regularne przeglądy w gabinecie dentystycznym. Choć korona zębowa nie jest tak wrażliwa na uszkodzenia, jak prawdziwy ząb, to jednak nie oznacza to, że jest niezniszczalna.

Kategorie