Czy ząb po plombowaniu może boleć?


Próchnica może przyczynić się do uszkodzenia zębów. Nie należy tego bagatelizować. Bakterie próchnicowe mogą rozprzestrzeniać się na cały organizm, dotrzeć wraz z krwią nawet do narządów wewnętrznych. Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa, podobnie jak regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. W przypadku ubytku najczęściej przeprowadza się plombowanie. Zostaje on zniwelowany przez zaaplikowanie odpowiedniego wypełnienia. Pojawia się jednak pytanie, czy ząb po plombowaniu może boleć. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Czy wiesz, na czym polega plombowanie?

Plomba jest wypełnieniem stomatologicznym, które służy do odbudowania uszkodzonej korony zębowej. Za pomocą plombowania możliwe staje się przywrócenie uzębieniu odpowiedniego kształtu po wyeliminowaniu z niego zmian objętych próchnicą. Obecnie sięga się przede wszystkim po materiały kompozytowe, które zostają utwardzone za pomocą wiązki światła. Na ich korzyść przemawia niezwykła szczelność, niepodatność na uszkodzenia mechaniczne i wysokie walory estetyczne.

Możliwe jest nawet dobranie koloru plomby do zabarwienia uzębienia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że trwałość plomby jest ograniczona. Najczęściej konieczne staje się ponowne przeprowadzenie zabiegu po 6 latach. Pojawia się jednak pytanie, czy ząb po plombowaniu może boleć.

Czy ząb po plombowaniu może boleć? Z czego to wynika?

Wiele osób unika gabinetu stomatologa, co wynika z różnych przekonań, nieprzyjemnych doświadczeń. Strach przed dolegliwościami bólowymi występuje u dzieci i dorosłych. Warto wobec tego odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ząb po plombowaniu może boleć. Jest to możliwe, każdy reaguje inaczej. W trakcie zakładania plomby nie występują nieprzyjemne objawy, bo zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że po tym, jak przestanie ono działać, może wystąpić ból zęba, dziąsła. Nadwrażliwość uzębienia po plombowaniu nie jest rzadkością. Dobrą wiadomością będzie jednak to, że objawy te ustępują samoczynnie. Mogą jednak towarzyszyć pacjentowi przez kilkanaście dni. Przy nadwrażliwości zębów po plombowaniu występuje wzmożona reakcja na zimne i ciepłe napoje, dotyczy to także produktów kwaśnych i czasem również słodkich.

Czy ból zęba po plombowaniu to powód do zmartwień?

Jeśli ktoś zastanawia się, czy ząb po plombowaniu może boleć i czy powinno wzbudzać to w nim niepokój, to nie musi się martwić. Jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu. Alarmujące będzie jednak utrzymywanie się dolegliwości przez dłuższy czas. Ból powinien ustąpić samoczynnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak problem jest zniknie lub nasili się, pojawią się dodatkowe objawy, należy zgłosić się niezwłocznie do stomatologa.

Zdarza się, że dojdzie do zapalenia miazgi po przeprowadzeniu zabiegu plombowania. Wskazuje na to pulsujący ból zęba. Najczęściej jest wynikiem niewłaściwego wypełnienia ubytku. Czasem wystarczy nanieść poprawki w gabinecie dentystycznym, innym razem konieczne stanie się założenie nowej plomby.