Kortykotomia ortodontyczna


Istnieje coraz więcej specjalistycznych zabiegów stomatologicznych i chirurgicznych mających wspierać i wspomagać leczenie ortodontyczne. Kortykotomia ortodontyczna jest właśnie jednym z nich, dlatego pomaga ona ludziom, którzy dążą do uzyskania pięknego, prostego i zdrowego zgryzu.

Kortykotomia – co to jest?

Można śmiało powiedzieć, że jest to zabieg łączący w sobie elementy stomatologii, chirurgii i ortodoncji. Polega on bardzo ogólnie na wykonaniu specjalnych nacięć blaszki kostnej, co można uczynić zarówno na całym wybranym łuku zębowym, jak i wyłącznie na jego wyznaczonych fragmentach, jeżeli taka jest potrzeba.

Obecnie korykotomię ortodontyczną traktuje się jako ważny i pomocny element przygotowania do głównego leczenia ortodontycznego. Zabieg przeznaczony jest dla pacjentów leczonych z pomocą stałego aparatu ortodontycznego, a jego głównym celem jest wsparcie i przyspieszenie leczenia oraz zapewnienie lepszych i trwalszych rezultatów. Kortykotomię przeprowadza się na pacjentach dorosłych, zazwyczaj w wieku minimum dwudziestu lat, z całkowicie wykształconymi kośćmi należącymi do szczęki.

Kortykotomia – przebieg zabiegu

Zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego. Pacjent nie czuje żadnego bólu, dlatego może na spokojnie zrelaksować się na fotelu bez obaw o to, że jakikolwiek etap wizyty będzie dla niego nieprzyjemny. Następnie lekarz przechodzi do nacinania dziąseł, by z ich pomocą przedostać się do samej blaszki kostnej i następnie wykonać odpowiednie nacięcia bezpośrednio na samej blaszce. Kortykotomia ortodontyczna na tym etapie przeprowadzana jest przy użyciu piły piezoleketrycznej, której praca oparta jest na drganiach.

Zabieg zostaje zakończony zaszyciem dziąseł, a pacjent tuż po nim może wrócić normalnie do domu. Powstałe rany potrzebują zwykle jakichś dziesięciu dni do pełnego wygojenia, dlatego normalne jest to, że w tym czasie może dojść do pojawienia się w ich obrębie dolegliwości bólowych, a czasem też lekkiej opuchlizny. Lekarze często przepisują pacjentom specjalne środki, które pomagają przejść przez okres rekonwalescencji, ale jeśli nawet one nie zapewniają ulgi, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza i sprawdzić, czy rana aby na pewno goi się prawidłowo.

Zalecenia po zabiegu kortykotomi

Pacjenci mogą natomiast zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości i skutków ubocznych poprzez właściwe zachowanie pozabiegowe. Pod koniec kortykotomii rana zakrywana jest opatrunkiem, który pacjent musi przygryźć i następnie utrzymać go w taki sposób przez czas podany przez dentystę (zwykle godzinę lub trochę krócej). Przez kolejnych dwanaście godzin należy natomiast wystrzegać się palenia papierosów oraz picia napojów przez słomkę.

Kortykotomia ortodontyczna mimo swojej niskiej inwazyjności nadal jest pewnym obciążeniem dla organizmu, dlatego po jej wykonaniu najlepiej dać sobie trochę czasu na odpoczynek i spokojną regenerację. Nie należy w tym czasie ćwiczyć, a już tym bardziej wykonywać bardzo intensywnych treningów czy też fundować sobie wizyt w saunie. W razie problemów można poratować się lżejszymi tabletkami przeciwbólowymi.

Kategorie