Objawy zapalenia okostnej – omawiamy przypadek


Objawy-zapalenia-okostnej

Zapalenie okostnej jest to dość poważne schorzenie, dlatego warto poznać objawy oraz cały proces leczenia, tak samo jak i możliwe przyczyny.

Objawy zapalenia okostnej

Jednym z głównych objawów zapalenia okostnej jest pulsujący, bardzo silny ból. Promieniuje on w kierunku czoła, oka bądź niekiedy ucha. W skrajnych przypadkach bezpośrednio do głowy lub szyi. Ból występuje w takim nasileniu, iż utrudnia to pacjentowi jedzenie i picie, a także inne codzienne czynności, na przykład mówienie. Patrząc bardziej od wewnątrz, okolica dotkniętego tą przypadłością zęba jest często zaczerwieniona, a ząb ruchomy. Samo dziąsło również może być opuchnięte, z występującym krwawieniem podczas mycia zębów. Opuchlina może dotknąć także tkanek miękkich twarzy (policzek, wargi). Innymi objawami są objawy typowe dla stanu zapalnego, czyli gorączka, bóle głowy i ogólne osłabienie wraz ze słabym samopoczuciem.

Co to jest – zapalenie okostnej?

Okostna jest to silnie ukrwiona i unerwiona błona otaczająca kość. Chroni kości przed urazami mechanicznymi a także wspomaga ich odbudowę i regenerację. Jedną z jej funkcji jest także odżywianie kości. Zapalenie okostnej to nic innego jak stan zapalny tkanki otaczającej kość. Może dotyczyć ludzi we wszystkich grupach wiekowych, bez względu na ich płeć czy wiek. Szczególnie narażeni są na nią biegacze.

Rozwija się ono w wyniku nieleczonego urazu bądź gdy do okostnej przedostają się chorobotwórcze drobnoustroje. Narażone są osoby zmagające się z problemami z krążeniem, cukrzycą oraz wrzodami a także białaczka i wszelkiego rodzaju zmiany nowotworowe. W przypadku zapalenia okostnej zęba, powstaje ono w wyniku stanu zapalnego miazgi w kierunku kości wyrostka zębodołowego. Przyczynami mogą być nieleczona próchnica, zaawansowane zapalenie przyzębia, pozostawiony korzeń zęba pozostawiony po ekstrakcji lub nieprawidłowe leczenie kanałowe.

Zapalenie okostnej – jak leczyć?

Najważniejszą kwestią jest stosowanie zaleconego przez lekarza prowadzącego antybiotyku. Należy stosować także wszelkie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz stosować zimne okłady w okolice dotknięte bólem i opuchlizną, aby uśmierzyć ból. Dentysta może jednak zastosować także leczenie kanałowe, jeśli ząb dotknięty tą przypadłością ma szansę na uratowanie. Jeśli jednak ząb jest w gorszym stanie, konieczne jest jego usunięcie. W połączeniu z antybiotykoterapią takie leczenie ma szansę przynieść oczekiwane efekty. Wszystko zależy od zaawansowania zapalenia okostnej i stanu pacjenta, gdyż nawet antybiotykoterapia w niektórych przypadkach może okazać się niewskazana, a dentysta skupić może się na leczeniu kanałowym i podaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Lekarz stomatolog wybiera sposób leczenia po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, podchodząc do tego personalnie.

Jaki antybiotyk na zapalenie okostnej zeba?

Jeśli lekarz zleci branie antybiotyku, najczęściej wybieranym jest klindamycyna, gdyż bardzo dobrze radzi sobie ona z przenikaniem do kości. Wszystko zależy od lekarza prowadzącego, który z pewnością dobierze dla pacjenta odpowiedni antybiotyk i udzieli dalszych informacji, prowadząc go przez cały proces leczenia.

Kategorie