Utrata zębów to niezwykle traumatyczne przeżycie, gdyż wpływa ona na bardzo szerokie spektrum codziennego życia. Wystarczy wspomnieć o kwestiach związanych z dyskomfortem związanym z niską samooceną, kończąc na… problemach zdrowotnych. Rzadko przecież pamiętamy o tym, jak ważne dla optymalnego zdrowia jest posiadanie wszystkich zębów! Na całe szczęście, nawet jeżeli dojdzie do szkodliwego dla zdrowia procesu resorpcji, możliwe jest wykorzystanie całkowicie nowej, lecz coraz powszechniejszej technologii, jaką jest sterowana regeneracji kości. Czym ona jest i kiedy warto się nią zainteresować?
Czym jest sterowana regeneracja kości?
Sterowana regeneracja kości, znana także pod swoim angielskim skrótem GBR, to zabieg, którego istotą jest użycie specjalistycznych preparatów kościotwórczych (bądź kościozastępczych), tworzących podstawy dla regeneracji tkanki kostnej w organizmie pacjenta, ze szczególnym skupieniem na szczękach pacjenta. Celem tego procesu jest nie tylko sama odbudowa tkanek w danym miejscu, ale także odbudowa takiej ilości kości, aby pozwoliła ona na efektywne wszczepienie implantu stomatologicznego w miejsce braku zębowego. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie wprowadzenie podstawy pod odbudowę protetyczną. Sterowana regeneracja kości pomaga w odnowieniu i odtworzeniu objętościowo utraconej tkanki kostnej.
Sterowana regeneracja kości – zastosowanie
Zastosowanie rozwiązania, jakim jest sterowana regeneracja kości, jest świetnym rozwiązaniem w przypadku braku dostatecznego miejsca na wprowadzenie implantów stomatologicznych, będących integralną częścią leczenia implantologicznego. Decyzję na temat jego podjęcia podejmuje się na podstawie odpowiedniego zdjęcia rentgenowskiego, wykonywanego poprzez wykorzystanie tomografu komputerowego. Dzięki temu wszczepiony w odpowiednie miejsce materiał syntetyczny w przebiegu zabiegu, jakim jest sterowana regeneracja kości, możliwe jest odpowiednie odbudowanie tkanki kostnej. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przez co jest on dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Aby proces rozwoju tkanki w zabiegu, takim jak sterowana regeneracja kości mógł być uznany za zakończony, potrzebne jest około 6 miesięcy. Po takim okresie kość uzyska nie tylko odpowiednią grubość, ale też i gęstość w danym miejscu. Przy tak poważnym zabiegu nie można się spieszyć — implant stomatologiczny potrzebuje odpowiedniego fundamentu, aby spisywał się prawdziwie nienagannie! Mamy nadzieje, że już nie obawiacie się tego zabiegu.