Ząb na włóknie szklanym


Ząb na włóknie szklanym

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się ząb na włóknie szklanym. Po kanałowym leczeniu zęba konieczna jest jego odbudowa na włóknie szklanym. Należy pamiętać, żeby go wzmocnić, ponieważ ząb bezpośrednio po leczeniu jest bardzo słaby. Idealnie do tego nadaje się włókno szklane, które jest całkowicie bezpieczne.

Włókno szklane

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest ząb na włóknie szklanym. Trzeba pamiętać, że ząb traci swoje dawne właściwości po leczeniu kanałowym. Jedyne co, to jest kruchy, niestabilny oraz słaby. Są to najpopularniejsze objawy, które w dłuższej perspektywie czasu mogą doprowadzić nawet do utraty zęba. Oczywiście ważna jest właściwa higiena jamy ustnej. Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, ale najlepiej robić to zawsze po jedzeniu. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość, ale chodzi o to, żeby robić to jak najczęściej. Niestety na włóknie szklanym z reguły nie można odbudować zębów trzonowych. Odbudowanie zęba na włóknie szklanym może pomóc go jeszcze uratować.

Najczęściej pacjenci zgłaszają się do stomatologa z zamiarem odbudowania zębów przednich. Włókno szklanej jest powszechnie wykorzystywane w ortodoncji, protetyce oraz periodontologii. Jest to trwałe, a jednocześnie mało inwazyjne rozwiązanie. Warto dodać, że włókno szklane jest stosowane w przypadku wkładu koronowo-korzeniowego. Włókno szklane wprowadza się do kanału zębowego, dzięki czemu ząb staje się stabilny oraz prosty. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych stomatologów, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Ząb na włóknie szklanym jest ciekawym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że zabieg wykonuje się bardzo szybko i już po pierwszej wizycie widoczne są efekty.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Każdy chce się cieszyć pięknym uzębieniem, ponieważ od tego zależy nasza prezencja i pewność siebie. Zęby są wyznacznikiem piękna, dlatego nie ma co oszczędzać na dentyście. Najlepiej przynajmniej raz na pół roku odwiedzić salon stomatologiczny, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć, ale niestety nie wszyscy o tym pamiętają. Ważne jest nie tylko szczotkowanie zębów, ale również stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Tylko kompleksowa higiena może zapobiec próchnicy i sprawić, że przez długi czas będziesz cieszyć się białym uzębieniem. W tym artykule postaramy się wyjaśnić jakie zalety ma ząb na włóknie szklanym i czy warto się zdecydować na takie rozwiązanie. Podczas wzmacniania mostów również stosowane jest włókno szklane.

Odbudowa zęba na włóknie zapewnia ogromną trwałość. Zęby nie mają jak się poruszać. Zabieg wykonywany jest z jak największą precyzją, żeby uzyskany efekt był zadowalający dla klienta. Kolor zęba powinien być dobrany tak, żeby nie odróżniał się od naturalnej płytki pacjenta. Ząb na włóknie szklanym jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne. Na pierwszy rzut oka przypomina ząb naturalny. Należy również pamiętać o przeciwwskazaniach do odbudowania zęba na włóknie szklanym. Nie poleca się tego robić, jeżeli pacjent ma poważną wadę zgryzu lub występuje u niego duża niestabilność zębów. Są różne przyczyny takiego zjawiska, ale z reguły jest to połączone ze zgrzytaniem zębami w nocy. Decyzję o sposobie leczenia danego zęba zawsze podejmuje stomatolog. Nie ma powodu do niepokoju, jeżeli zdecyduje, że należy założyć włókno szklane. Trzeba zaufać lekarzowi i zachować spokój. Jeśli jest taka potrzeba to jak najbardziej warto odbudowywać zęby na włóknie szklanym.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym – zalety

Jest to kluczowy zabieg, jeżeli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie zębów. Trzeba jednak pamiętać, że jest stosunkowo drogi, dlatego nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Z reguły ceny oscylują w granicach 500 – 1500 zł. W dużych miastach ceny są odpowiednio wyższe. Warto mieć jednak na uwadze, że usługi stomatologiczne ogólnie są drogie. Tak naprawdę nie ma co się obawiać zabiegu odbudowy zęba na włóknie szklanym. Można też zapytać dentystę o znieczulenie, które całkowicie zminimalizuje ból.

Sam zabieg jest bardzo szybki, dzięki czemu nie jest inwazyjny, więc można od razu wrócić do wykonywania swoich obowiązków. Po zabiegu ważna jest dokładna oraz regularna higiena jamy ustnej. Chodzi przede wszystkim o to, żeby do minimum ograniczyć leczenie zębów. Szczotkowanie zębów rano i wieczorem to nie wszystko, ponieważ trzeba jeszcze pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. Zbilansowana dieta również będzie pomocna w utrzymywaniu silnych i zdrowych zębów. Najlepiej, jeżeli w diecie nie znajduje się dużo cukrów prostych. Gdy dochodzi do utraty więcej niż jednej powierzchni zęba to warto zastosować włókno szklane. Można w ten sposób skutecznie wzmocnić odbudowę. Jest to też świetna alternatywa dla pacjentów, którzy z pewnych względów nie chcą założyć koron. Pod względem estetycznym efekty są bardzo zbliżone do siebie.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym – przeciwwskazania

Włókno szklane jest bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, dlatego nadaje się idealnie. Niestety nie da się oszukać uwarunkowań genetycznych, dlatego czasami nawet mimo dbania o uzębienie trzeba się zdecydować na odbudowę zęba. Nie zawsze starczają elektryczne szczoteczki i płyny do płukania jamy ustnej. Próchnicy nie da się zapobiec w stu procentach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko ze względów estetycznych uszkodzenia zębów są uciążliwe. Chodzi tutaj też o względy czysto praktyczne, takie jak jedzenie.

Przesłanką do usunięcia zęba jest znaczne zniszczenie tkanek. Odbudowa zęba jest możliwa, jeżeli zachowała się wystarczająca ilość tkanki zęba, którą można opracować stomatologicznie. Zabieg odbudowy zęba powinien być wykonywany przez doświadczonego stomatologa przy wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi. Warto dodać, że dostępne są różne sposoby odbudowy zębów i tak naprawdę od lekarza i stanu zęba zależy ostateczny wybór. Gdy nie ma już możliwości zaplombowania, czyli wykonania wypełnienia to stosuje się odbudowę zęba. Materiały używane do odbudowy uzębienia są bardzo trwałe, a do tego nie uczulają. Wybór materiału zależy od stopnia uszkodzenia zębów. Ząb na włóknie szklanym nie powinien być wykonywany u osób z poważną wadą zgryzu.

Kategorie