Jeżeli złamana żuchwa nie będzie leczona prawidłowo, to możemy doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, które w niektórych przypadkach mogą nawet zagrażać zdrowiu. Zakażenie bakteryjne oraz gronkowiec złocisty są popularnymi rodzajami zakażeń w takiej sytuacji. Usuwanie ropni jest bardzo bolesne i wymaga wizyty u chirurga, który postawi właściwe rozpoznanie oraz przeprowadzi zabieg.
Bakterie, które gromadzą się wokół rany utrudniają leczenie i kość zrasta się znacznie wolniej niż normalnie. Kość powinna zrosnąć się maksymalnie do 8 tygodni, jeżeli czas ten był niewystarczający to oznacza, że coś niepokojącego dzieje się z miejscem złamania. W takiej sytuacji należy koniecznie udać się do lekarza na wizytę kontrolną. Najczęstszym problemem są bakterie, które powodują infekcję wokół tkanki kostnej. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie leków przeciwbakteryjnych. Złamana żuchwa może powstać na skutek pobicia lub upadku. Z reguły ból jest bardzo duży i wyklucza normalne funkcjonowanie.
Pierwszym krokiem jest zastosowanie znieczulenia oraz nastawianie kości żuchwy. Jeżeli żuchwa zostanie nastawiona nieprawidłowo to niestety ma to bezpośrednie przełożenie na problemy ze zgryzem. Jednocześnie utrudnione będzie poruszanie twarzą oraz wykonywanie jakichkolwiek ruchów mimicznych. Po nastawieniu żuchwy możemy ją unieruchomić, ponieważ potrzeba aż 8 tygodni, żeby tkanka kostna zrosła się z powrotem. Po tym czasie powinniśmy już być w stanie wykonywać proste ruchy oraz spożywać posiłki bez uczucia towarzyszącego bólu. Miejsce złamania oraz rodzaj złamania mają duży wpływ na wybór metody leczenia jaką zastosuje lekarz. Warto pamiętać, że po uszkodzeniu żuchwy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ im dłużej będziemy zwlekać, tym mniejsze szanse na pełne wyleczenie.
Żuchwę możemy sobie uszkodzić na wiele sposobów, ale statystyki wskazują, że osoby dorosłe mają najczęściej do czynienia z tym na problemem na skutek pobicia lub upadku na ziemię. Wypadki samochodowe oraz komunikacyjne również mogą spowodować złamanie żuchwy. Lekarze stosują najczęściej metalową szynę, która jest przymocowywana do zębów przy użyciu specjalnych drucików. Jednak w ostatnich latach coraz częściej możemy obserwować metalowe mikropłytki, które są przykręcane do kości za pomocą specjalistycznych śrub. Zaletą takich płytek jest fakt, że można je dowolnie dopasować do kształtu twarzy. Jednocześnie można je nacinać, dzięki czemu szansa, że nie będą pasowały jest równa zeru.
Należy pamiętać, żeby średnica śrub była większa od średnicy otworów. W ten sposób będziemy mogli uzyskać większą stabilizację oraz wytrzymałość. Po zabiegu powinny być założone szwy, które umożliwią prawidłowe gojenie się rany. Szwy możemy usunąć już po 10 dniach, jednak często lekarz prowadzący decyduje się je pozostawić jeszcze przez kilka dni. Nieleczone złamanie żuchwy może prowadzić nawet do utraty mowy, dlatego warto jak najszybciej zgłosić się na pogotowie, jeżeli doznaliśmy tego typu uszkodzenia.