Całkowite bezzębie – jaka proteza?


Całkowite bezzębie - jaka proteza?

Codzienne funkcjonowanie poważnie utrudnia calkowite bezzebie jaka proteza będzie najlepsza, zastanawia się wiele osób. Gdy myślisz o całkowitej protezie to zapewne wyobrażasz sobie klasyczną sztuczną szczękę. Warto jednak podkreślić, że jest to jedna z wielu metod w leczeniu bezzębia. W tym artykule wyjaśnimy, czym cechuje się calkowite bezzebie jaka proteza będzie odpowiednia.

Jaka jest najlepsza proteza całkowita?

Tradycyjną metodą leczenia rozległych braków zębowych są popularne całkowite protezy ruchome. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pacjent w dowolnym momencie może samodzielnie wyciągnąć je z ust. Proteza ruchoma przywraca estetykę uśmiechu, a także pozwala odzyskać możliwość żucia. Z pewnym dyskomfortem może jednak wiązać się użytkowanie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ruchoma proteza przenosi na dziąsła siłę żucia. Nie wszyscy mają świadomość, czym jest calkowite bezzebie jaka proteza sprawdzi się najlepiej. Proteza przeważnie wyprodukowana jest z akrylu i przylegając do tkanek śluzówki utrzymuje się w jamie ustnej. Na jej prawidłowe utrzymywanie się we właściwym miejscu mają wpływ indywidualne warunki anatomiczne.

To oznacza, że jest pewne ryzyko, że proteza wypadnie w nieoczekiwanym momencie lub się przemieści. Może to niestety prowadzić do stresujących sytuacji i mocno krępować pacjenta. Można przypuszczać, że jest to metoda, która przywraca podstawowe funkcje jamie ustnej. Jednak nie zapobiega to zanikowi kości, który jest wywołany utratą zębów. Warto zaznaczyć, że na błonę śluzową przenoszone są siły żucia podczas użytkowania ruchomej protezy. To sprawia, że kość powoli zanika, ponieważ nie jest odpowiednio obciążona. Z upływem czasu proteza staje się luźniejsza i mniej dopasowana, a jej noszenie sprawia coraz większe trudności. Gryzienie twardych pokarmów może być poważnie utrudnione. Jednak spożywanie miękkiego pokarmu też staje się problematyczne w przypadku zaawansowanego zaniku kości. W związku z tym trzeba protezę cyklicznie wymieniać na nową. Specjalne kleje stabilizujące można stosować po konsultacji z lekarzem.

Całkowity brak zębów – jaka proteza?

Alternatywa w postaci odbudowy stałej na implantach może się okazać dobrym rozwiązaniem, jeśli pacjentowi trudno przyzwyczaić się do codziennego funkcjonowania. Ludzie, którzy użytkują całkowite akrylowe protezy są pewnie zaskoczeni faktem, że stosowanie „trzecich zębów” jest praktycznie tak samo komfortowe, jak posiadanie zdrowego uzębienia. Dzięki nowoczesnemu leczeniu implantologicznemu jest to możliwe. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Możliwe jest osadzenie protezy na specjalnych implantach, które zastępują naturalne korzenie zębów.

Protezy nie można wyjąć z ust, ponieważ uzębienie zostaje zrekonstruowane stale. Leczenie podzielone jest na dwa etapy: część chirurgiczną oraz część protetyczną. Lekarz wszczepia kilkumilimetrowe elementy wykonane z biokompatybilnego materiału. Takie elementy stanowią podstawę do zamocowania protezy protetycznej i zastępują naturalny korzeń zęba. Takie rozwiązanie zapobiega zanikowi kości, a do tego maskuje problem. Najnowocześniejsza metoda leczenia bezzębia to proteza na implantach, która niesie naprawdę mnóstwo korzyści. Chodzi przede wszystkim o to, żeby praca protetyczna nie wypadła z jamy ustnej. Przywrócony zostaje młody i naturalny wygląd twarzy, a na najwyższym poziomie są walory estetyczne pracy protetycznej. Można przypuszczać, że jest nie do rozróżnienia od uzębienia naturalnego. Zdecydowana większość pacjentów uważa, że bardzo satysfakcjonujące jest użytkowanie protezy na implantach. Ludzie zwracają też uwagę na podniesienie jakości życiu w odniesieniu do okresu przed leczeniem.

Ile kosztuje proteza górna i dolna?

Z uwzględnieniem oczekiwań pacjenta podejmowana jest decyzja o odpowiednim rozwiązaniu implantologicznym. Zawsze duży problem stanowią braki zębowe, nawet jeśli są niewielkie. Cena jest czynnikiem, który ma istotne znaczenie dla pacjentów. Można śmiało powiedzieć, że bardzo zróżnicowane bywają ceny protez. Rodzaj protezy ma ważne znaczenie dla jej ostatecznego kosztu. Na ostateczną cenę wpływa też wielkość protezy, rodzaj użytego materiału oraz liczba brakujących zębów. Cena protez z akrylu oscyluje w granicach 700-1200 zł za jedną część. Marka użytych implantów wpływa na koszty w przypadku protez na implantach. Proteza akrylowa może być całkowita lub częściowa, stosowana jako rozwiązanie doraźne.

Bez wątpienia jest to aktualnie najprostsze ruchome uzupełnienie. Taka proteza niestety nie należy do najstabilniejszych, ponieważ może się zdarzyć, że podczas śmiechu, kichania lub jedzenia wypadnie z ust. Problemem pacjentów jest calkowite bezzebie jaka proteza będzie odpowiednia. Trzeba także dodać, że proteza akrylowa ogranicza doznania smakowe, ponieważ posiada część blokującą podniebienie. Szybkość wykonania i niska cena to zdecydowane zalety takiego rozwiązania. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest calkowite bezzebie jaka proteza sprawdzi się w takiej sytuacji.