Zgniły korzeń zęba — jak rozpoznać pierwsze objawy


Zgniły korzeń zęba to niezwykle poważny problem. Co gorsza, pacjenci także opowiadają o tym, jak o najgorszym zabiegu jakiemu się poddali. Korzeń, który utknął w kości lub co gorsza, został zarośnięty przez dziąsło to niezwykle kłopotliwa dolegliwość, która co gorsza — budzi niemały dyskomfort i strach związany z zabiegiem z zakresu chirurgicznym. Kto przecież nie czuje mrowienia na plecach w momencie, gdy stomatolog informuje o tym, że konieczne będzie przecięcie dziąsła i wyjęcie zęba kleszczami? To jednak całkowicie nieuzasadnione obawy! Co więc zrobić, gdy pozostał sam korzeń w dziąśle? Czy wyrywanie korzenia boli tak jak o tym opowiadają pacjenci? Sprawdźmy to w dzisiejszym artykule traktującym o operacji wyjmowania korzeni z kości jamy ustnej! Zaczynamy!

 

Usunięcie korzenia zęba – jak przebiega?

 

Nie trzeba być stomatologiem, aby domyślić się, że zgniły korzeń zęba powinien być usunięty. Korzeń powinien być usunięty w każdym momencie, gdy jego struktura nie wystaje ponad poziom kości, w której jest osadzony złamany lub zgniły ząb. Najczęściej jest już tak, że nie nadaje się on do leczenia, ani też nie może być podstawą do wykonania odbudowy protetycznej. W przypadku korzeni całkowicie przetrawionych przez bakterie, konieczne jest ich usunięcie, gdyż tak rozwinięte ogniska zakażenia są często powodem wielu innych problemów związanymi z infekcjami w naszym organizmie!

 

Usunięcie korzenia zęba to zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i realizowany jest przez chirurga stomatologicznego. Dzięki podjęciu takiego leczenia cały zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po nacięciu dziąsła, zgniły korzeń jest odsłonięty, co umożliwia jego ekstrakcję. Następnym krokiem jest dłutowanie, polegające na wydobyciu korzenia zęba z wnętrza kości. Zostaje on oddzielany od kości, a sam korzeń wyjęty przez chirurga stomatologa z pomocą kleszczy. Dzięki temu możemy zapomnieć o bólu wynikającym z zabiegu usypywania niechcianego korzenia z jamy ustnej!

 

Czy wyrwanie korzenia boli? Czego spodziewać się po zabiegu?

 

Należy także zastanowić się, czy po tym, jak chirurg usunie zgniły korzeń zęba odczuwać będziemy ból. Otóż jak już wspomnieliśmy, podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Po zabiegu, gdy przestanie ono działać, możemy odczuć pewien dyskomfort.

Po zakończeniu zabiegu chirurg zabezpieczy ranę celem założenia szwów i uciskowego opatrunku. Co więcej, zapewne otrzymacie antybiotyk (ma on zabezpieczyć ranę przed infekcją) oraz leki przeciwbólowe, mające wyeliminować potencjalny ból. Otrzymacie pewnie też zestaw zaleceń pozabiegowych takich jak unikanie gwałtownego pochylania się.

 

Mamy nadzieję, że nie tylko rozumiecie już, że sam korzeń w dziąśle to niezwykle niebezpieczna sytuacja, ale także nie boicie się tego, aby poddać się operacji usunięcia go z jamy ustnej! Zgniły czy złamany korzeń wcale nie jest taką tragedią jak mogłoby się wydawać, stąd też nie bójcie się wizyty u stomatologa i w dalszej kolejności u chirurga stomatologicznego!

Kategorie